Пошук по сайту:

18 янв 2025 г. 08:58:12

На капремонті гуртожитка “Київпастрансу” могли привласнити 1,8 млн гривень

На капремонті гуртожитка “Київпастрансу” могли привласнити 1,8 млн гривень
На капремонті гуртожитка “Київпастрансу” могли привласнити 1,8 млн гривень
Нацполіція розслідує справу щодо розкрадання 1,8 млн гривень столичного бюджету при здійсненні капремонту одного з гуртожитків КП “Київпастранс” на вул. Мрії (раніше мала назву Туполєва).

За даними слідства, вказані кошти були привласнені тепер вже ексдиректором компанії підрядника – ТОВ “БК “Моноліт-Проект” – Кейваном Мандегаряном. Нещодавно йому було повідомлено про відповідну підозру, після чого суд обрав цій особі запобіжний захід у вигляді застави в сумі 454,2 тис. гривень. Правоохоронці мають пересторогу, що громадянин Ірану Мандегарян (заперечує свою причетність до незаконної діяльності) може покинути межі України. Що цікаво, поки що відсутня інформація стосовно уваги слідства до посадовців “Київпастрансу”, які за логікою мали б перевірити, за що саме вони розраховуються і скільки це насправді коштує. Гуртожиток ремонтували “за каденції” скандального відомого ексочільника цього КП Дмитра Левченка (на колажі). 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023102070000005, яке було відкрито Подільським управлінням Нацполіції столиці 6 січня 2023 року. 13 вересня 2024 року правоохоронці повідомили про підозру одному з фігурантів цієї справи – тепер вже ексдиректору ТОВ “Будівельна компанія (БК) “Моноліт-Проект” (підрядник цього капремонту) Кейвану Мандегаряну. Йому інкримінується заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, вчинене в умовах воєнного стану (ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України), і складання та видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів за таких обставин (ч.1 ст. 366 КК України).

Що стало відомо слідству

22 червня 2021 року та 24 січня 2022 року між КП “Київпастранс” і ТОВ “БК “Моноліт-Проект” було укладено два договори на виконання робіт з капітального ремонту гуртожитку автобусного парку №5 КП “Київпастранс” на вул. Мрії (стара назва – Туполєва), 15-Г у Святошинському районі столиці. Загальна вартість робіт за цими угодами мала б скласти 22,1 млн гривень – 14,7 млн за першим договором і 7,3 млн за другим. Втім, за інформацією системи Prozorro, у результаті реалізації вказаних угод компанія-підрядник отримала від “Київпастрансу” значно менше коштів – 15,2 млн гривень.

Вже у ході слідства правоохоронці встановили факти “невідповідності обсягів вартості фактично наданих послуг у межах виконання договорів підряду”. Тобто, йшлося про те, що компанії “БК “Моноліт-Проект”, відповідно до низки актів виконаних робіт, було перераховано більше коштів, ніж фактично було зроблено в рамках реалізації вищевказаних угод. Усього, за даними слідства, розмір втрачених “Київпастрансом” активів, тобто зайво перерахованих підряднику коштів, дорівнює 1,8 млн гривень. Такі цифри були офіційно підтверджені в результаті проведення в рамках даного кримінального провадження двох судових експертиз – будівельної та економічної. 

За версією слідства, саме Кейван Мандегарян причетний до вказаного злочину – мовляв, він мав “умисел на заволодіння чужим майном” і саме він складав та підписував акти виконаних робіт.

Підозра іноземцю: на капремонті гуртожитка “Київпастрансу” могли вкрасти 1,8 млн гривень qxdiquiquitzrzСудова ухвала по цьому слідству від 19 вересня 2024 року

Вже після вручення цій особі підозри, у середині вересня 2024-го, правоохоронці звернулися до Подільського районного суду Києва із клопотанням щодо обрання відносно нього запобіжного заходу у вигляді застави в сумі 908,4 тис. гривень. Таку “солідну” заставу в прокуратурі пояснили тим, що вона “співмірна” з сумою збитків, нанесених бюджету Києва. При цьому, правоохоронці зазначили, що підозрюваний є громадянином іншої держави (Ірану) та може безперешкодно виїхати з України. Також в прокуратурі вказали на те, що Мандегарян не визнає вину в частині внесення завідомо неправдивих відомостей до актів виконаних робіт, “а тому не є таким, що пішов на співпрацю з органами досудового розслідування”.

Сам ексдиректор ТОВ “БК “Моноліт-Проект” і його адвокат просили відмовити правоохоронцям у задоволенні такого клопотання і обрати запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту. Зокрема, захист Кейвана Мандегаряна посилався на те, що підозрюваний був допитаний прокурором, пішов на співпрацю зі слідством та має намір сприяти розкриттю злочину, адже не причетний до нього. Також адвокат зазначив, що про події, про які йдеться у підозрі, ексдиректор ТОВ “БК “Моноліт-Проект” обізнаний, але, мовляв, не отримував ніякі кошти. 

Крім того, Мандегарян вказав на те, що він наразі не має офіційної роботи, займається вихованням дитини, перебуває на утриманні своєї дружини, яка працює кухарем в дитячому садочку. А тому, як зазначив його адвокат “застава для нього буде непомірним запобіжним заходом”.

Слідчий суддя, схоже, вирішив зайняти позицію “посередині”. 19 вересня 2024 року він частково задовольнив клопотання правоохоронців, обравши відносно підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави, але зменшивши її вдвічі – до 454,2 тис. гривень. При цьому, у випадку її сплати, Кейван Мандегарян повинен прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду, не відлучатися з місця свого проживання без дозволу правоохоронців, здати до відповідних органів закордонний паспорт (хоча який в цьому сенс, якщо він є громадянином іншої країни, невідомо. – КВ) тощо. Термін дії цього запобіжного заходу – до 13 листопада 2024 року.

Зазначимо, у держреєстрі судових рішень поки відсутня інформація щодо вручення підозр посадовцям КП “Київпастранс”, які відповідальні за підписання та реалізацію вищезазначених угод. Хоча, вочевидь, є логічним, що вони повинні були перевірити, як саме виконав роботи підрядник, за що сплачуються кошти міського бюджету тощо.

Про фігурантів

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “БК “Моноліт-Проект” було зареєстроване у листопаді 2017 року. Наразі його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром зазначено громадянина Таджикистану Фірдавса Рахімова, який “прописаний” у селі Успенівка Покровського району Донецької області. Останній виконує ці ролі з листопада 2022 року, а попереднім директором і засновником цієї компанії був вищезгаданий Кейван Мандегарян, який зареєстрований у смт Миколаївка Білопільського району Сумської області. До слова, у цей же період власником ТОВ “БК “Моноліт-Проект” був син підозрюваного – Кевін Мандегарян.

Кейван Мандегарян, вочевидь, має зв’язки в “політично-управлінському” естеблішменті Сумської області. Так, він є співзасновником ТОВ “Блок Енерго” – разом з ексочільником Сумських облдержадміністрації (ОДА) і облради (ці пости займав у 1995-1999 роках) і діючим депутатом тієї ж облради (з 2010 року, у поточному скликанні обраний від партії “Наш Край”) Анатолієм Єпіфановим. Ще одним співзасновником вказаної компанії є помічник Єпіфанова у Сумській облраді Володимир Трощій. 

Ще декілька років тому в переліку співзасновників ТОВ “Блок Енерго” були зазначені український вчений, доктор економічних наук Сергій Лєонов, який у 2019 році був кандидатом на пост керівника Сумської ОДА, а також Олег Бояринцев. Останній, до слова, має досить неоднозначну репутацію. 

Так, у 2006-2008 роках він був помічником-консультантом народних депутатів від “Партії регіонів” Юрія Чмиря (також у часи “регіоналів” був заступником голови Адміністрації президента України, головою Сумської ОДА) і Андрія Деркача (відомий сепаратист, який визнаний США російським агентом і офіційно обвинувачений Україною в держзраді; наразі проживає на території країни-агресори і є сенатором від астраханської області РФ). Крім того, Бояринцев з 2020 року займає керівні посади в держпідприємстві “Енергоатом” (у тому числі нетривалий час очолював його) і встиг “засвітитися” в гучному скандалі. У січні 2024 року ЗМІ повідомляли, що Олег Бояринцев ще на початку 2023-го виїхав з України у відпустку до Польщі та більше не повертався.

Примітно, що у 2017-2018 роках власниками ТОВ “БК “Моноліт-Проект” були брати Олег і Павло Сухачові, зареєстровані у місті Краматорськ, що на Донеччині. Ці ж особи у цей же час були кінцевими бенефіціарами ТОВ “Енергоспецремонт” – постійного підрядника КП “Київпастранс”. Зокрема, саме ця компанія розпочинала капремонт вищезгаданого гуртожитку в 2020 році, а також виконувала реконструкцію трамвайної лінії від вул. Милославської до Дарницького залізничного вокзалу, яка зацікавила правоохоронців. Як повідомляла КВ, слідство встановило, що при проведенні цих робіт могло бути розкрадено понад 13 млн гривень і до цього можуть бути причетними тепер вже екс заступника гендиректора “Київпастранс” Павло Кирилюк та ексочільник однієї з дирекцій даного КП Юрій Курбаль.

Що стосується того ж “БК “Моноліт-Проект”, то ця компанія не має значного досвіду реалізації договорів підряду, укладених з “бюджетними” структурами. Так, за інформацією бази даних аналітики публічних закупівель Clarity Project, окрім вищезгаданих двох угод, ця ТОВка має у своєму активі лише один договір, до того ж укладений з тим же КП “Київпастранс”. Йдеться про угоду щодо капремонту будівель автобусного парку №5, укладену у вересні 2021 року (вартість робіт – 16 млн гривень).

 “Київпастранс” регулярно фігурує в “кримінальних хроніках” через факти ймовірних розкрадань бюджетних коштів при здійсненні закупівель товарів та робіт.

Наприклад, у грудні 2019 року Нацполіція розпочала слідство за фактом можливих розтрат і присвоєння бюджетних коштів при реконструкції трамвайної лінії від вул. Гната Юри до ЗАТ “Кисневий завод”. Правоохоронці припускали, що в 2017-2019 роках на цих роботах, які виконувалися в рамках декількох договорів підряду, було розваровано близько 100 млн із 300 млн гривень. 

У свою чергу, Служба безпеки України (СБУ) з вересня 2020 року розслідувала факти можливого розкрадання коштів керівництвом КП “Київпастранс” при його співпраці як мінімум із 8 компаніями. За підрахунками правоохоронців, комунальні “транспортники” перерахували цим суб’єктам господарювання протягом трьох з половиною років близько 406 млн гривень. Серед таких компаній в СБУ називали і ТОВ “СК “Адамант”, яке раніше пов’язували з одіозним Максимом Микитасем і яке, до речі, було одним із субпідрядників будівництва скандально відомого Подільсько-Воскресенського мостопереходу.

Бюро економічної безпеки (БЕБ) спільно з Офісом Генпрокурора розслідують справу щодо можливих розкрадань посадовцями КП “Київпастранс” бюджетних коштів при закупівлі пневматичних шин. Наразі правоохоронці попередньо встановили, що протягом 2021-2023 років на це було витрачено 81,9 млн гривень, із яких третину – близько 25 млн – було “розпилено”. Механізм можливого привласнення коштів був простим і знайомим посадовцям усіх столичних КП: до тендерів “підпускалися” лише знайомі компанії (правоохоронці називають 7 таких постачальників), вартість товарів була завищеною, а різницю отриманих коштів фігуранти цього провадження “виводили в готівку” через підприємства з ознаками фіктивності. Нещодавно в офісі “Київпастрансу” відбувся обшук, під час якого було вилучено низку документів, які мають допомогти детективам БЕБ встановити усі обставини цієї справи.

Крім того, діяльністю “Київпастрансу” активно цікавляться й “перевіряючі” структури. Наприклад, у 2023-ому аудитори Київської міськдержадміністрації (КМДА) встановили, що під час минулорічної закупівлі залізничного обладнання для трамвайного сполучення на загальну суму 131,4 млн гривень було допущено порушень на суму 39,9 млн гривень, з яких 7,69 млн були остаточно втрачені бюджетом Києва. Це сталося, зокрема, через завищення вартості продукції – по окремим позиціям “Київпастранс” заплатив на 27,33% більше середньоринкових цін. Крім того, аудитори підтвердили, що тендери, ймовірно, проводилися так, щоб в них змогла перемогти саме ТОВ “МС Трейд Україна” (власниками є бізнесмени Олексій Морщагін та Олексій Слюсарев).

Обов’язки генерального директора КП “Київпастранс” з 22 березня 2024 року виконує заступник керівника цього підприємства Євген Пушков. При цьому, на офіційному сайті підприємства його прізвище відсутнє – там зазначається, що функції керівництва виконують в.о. головного інженера Олександр Савицький, директор з економіки та фінансів Антоніна Старостенко і директор з транспорту Сергій Литвинов.

До призначення Пушкова пост очільника “Київпастрансу” займав одіозний Дмитро Левченко, який керував цим підприємством з 30 серпня 2016 року – тобто, вказаний ремонт гуртожитку здійснювався “за його каденції”. Останній офіційно звільнився за власним бажанням через стан здоров’я. Втім, сталося це невдовзі після арешту керівника однієї з компаній, якого підозрюють у заволодінні 13 млн гривень при реконструкції однієї з трамвайних ліній на замовлення “Київпастрансу”. У цей же період, до слова, набирав обертів і скандал навколо ймовірних корупційних порушень з боку тодішнього колеги Дмитра Левченка – начальника КП “Київський метрополітен” Віктора Брагінського (наразі також звільнений і також за власним бажанням).

У своїй діяльності КП “Київпастранс” підпорядковане Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, який з 1 вересня 2021 року очолює Руслан Кандибор. Роботу зазначеного структурного підрозділу столичної мерії з 9 листопада 2021 року контролює особисто Віталій Кличко.

Іван Кулик

kyivvlada.com.ua

Окупанти вночі вдарили по Дніпру балістикою: семеро людей постраждало


Распечатать