Пошук по сайту:

17 мая 2025 г. 10:21:04

Таємниця Вадима Шульмана: Куди зник інформатор ФБР у справі Коломойського?

Таємниця Вадима Шульмана: Куди зник інформатор ФБР у справі Коломойського?
Таємниця Вадима Шульмана: Куди зник інформатор ФБР у справі Коломойського?
Ім’я Вадима Шульмана, яке з’явилося в медіа у 2019 році в контексті конфлікту з Ігорем Коломойським, згодом майже зникло з інформаційного простору — як і згадки про його розшук МВС та Інтерполом.

Сам Вадим Шульман зробив кілька заяв та дав декілька інтерв’ю щодо свого звернення до ФБР та суд штату Делавер, в якому розміщені його спільні з Коломойським і Боголюбовим підприємства, навколо яких і виник спір. У відповідь Вадим Шульман отримав підозру у відмиванні грошей та іншого майна, отриманих злочинним шляхом (ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України) та оголошення у розшук у липні 2019 року.

Qmall and Bohdan Prylepa: How cryptocurrency fraud is disguised as "charity" amid the war

Таємниця Вадима Шульмана: Куди зник інформатор ФБР у справі Коломойського?

Що він сам однозначно пов’язав із перемогою на виборах в Україні протеже Ігоря Коломойського й спробами прокурора Костянтина Кулика будь-якою ціною «включити мене в якесь відкрите кримінальне провадження та розпочати переслідування». Усе це відбувалося на тлі виборчого скандалу в США, викликаного так званими плівками Деркача, та позову Шульмана до Коломойського, в якому він звинувачував останнього у відмиванні 500 мільйонів доларів та крадіжці його особистих 30 мільйонів доларів, які Коломойський інвестував у завод Warren Steel Holdings LLC в штаті Огайо, що згодом збанкрутував.

Загалом же, за словами Шульмана, він подав до Коломойського цілу низку позовів – у Маямі, Нью-Йорку, Делавері, Огайо, Алабамі. Крім того, у січні 2018 року Шульман подав у Лондоні позов проти Коломойського та його партнера Геннадія Боголюбова, звинувативши їх у крадіжці понад 500 мільйонів доларів. В результаті всіх цих позовів, до яких додався позов націоналізованого "ПриватБанку", Ігор Коломойський змушений був втекти до Ізраїлю та відсиджуватися там до зміни влади в Україні. Правий чи неправий був Вадим Шульман, пов’язуючи зміну влади в Україні зі своїм кримінальним переслідуванням з її боку – питання відкрите донині. Але, як би там не було, в результаті розслідування, яке вів прокурор Костянтин Кулик, його фігурантами стали всі ті, хто свого часу так чи інакше «насолив» Ігорю Валерійовичу Коломойському.

На Київщині викрили PR-агентство, що працювало на спецслужби РФ

Таємниця Вадима Шульмана: Куди зник інформатор ФБР у справі Коломойського?

Що сталося далі – невідомо. Відомостей з цього приводу немає, але через короткий час прізвище Вадима Шульмана було видалено як з бази розшуку МВС України, так і з бази Інтерполу. Це було задовго до того, як сам Ігор Коломойський відправився до української в’язниці, де й перебуває донині. Тож навряд чи ці дві події пов’язані, але яким чином Вадиму Шульману вдалося вирішити питання – невідомо. Про те, що Вадима Шульмана прибрали з розшуку Інтерполу, офіційно заявили в НАБУ, підтвердивши, що це було зроблено на їхнє прохання.

Рівнянина засудили до 10 років за зґвалтування й одразу відпустили на волю

Таємниця Вадима Шульмана: Куди зник інформатор ФБР у справі Коломойського?

Судячи зі судових реєстрів, кримінальну справу №42019000000000673, за якою стосовно Вадима Шульмана висунуто підозру за статтею 209 КК України, не закрито, ба більше – вона на активній стадії. Але в якому статусі в цій кримінальній справі перебуває Вадим Шульман – невідомо.

Крім цієї кримінальної справи, у відкритті якої проти себе Вадим Шульман звинувачує Ігоря Коломойського, є відомості ще про два кримінальні провадження. Про перше, за номером 42016000000003389, повідомляв сам Вадим Шульман в інтерв’ю Економічній правді в травні 2020 року. У цьому ж інтерв’ю він розповідав про конфлікт з Боголюбовим і Коломойським. Що стосується кримінальної справи, то вона, хоч і не закрита, явно розвалилася – останнє судове засідання в ній відбулося в травні 2020-го.

Іноземець на велосипеді незаконно перетнув кордон України

Таємниця Вадима Шульмана: Куди зник інформатор ФБР у справі Коломойського?

Про ще одну кримінальну справу стосовно Вадима Шульмана відомо з повідомлення Генеральної прокуратури України, на сайті якої розміщена повістка на ім’я Вадима Шульмана, з якої випливає, що він фігурує в кримінальній справі №12013220540000400, порушеній за статтями 255 («Створення, керівництво злочинною організацією, а також участь у ній»), 191 («Привласнення, розтрата майна») і 209 («Відмивання грошей та іншого майна, отриманих злочинним шляхом») КК України. Повістка датована 15 лютого 2019 року, а кримінальне провадження відкрите ще в 2013 році.

У Польщі затримали українця, який працював на російські спецслужби

Таємниця Вадима Шульмана: Куди зник інформатор ФБР у справі Коломойського?

Судячи з дати відкриття цього кримінального провадження, його було порушено ще за часів Януковича, і пов’язане воно з конфліктом Вадима Шульмана з Юрієм Іванющенком, якого Шульман звинуватив у викраденні 21,8 мільйона доларів інвестицій.

Йдеться про спір навколо одеського ринку «7-й кілометр», куди, за словами Шульмана, він вклав 21,8 мільйона доларів, а Іванющенко мав зайнятися розвитком проєкту й залучити якогось голландського інвестора. У підсумку Шульман залишився без грошей — принаймні так він стверджує.

Читайте по темі: Сили оборони відбили на фронті 216 атак противника

З Юрієм Іванющенком Вадим Шульман судиться вже понад десять років у закордонних судах, але конфлікт почався ще в період, коли Іванющенко був серед бенефіціарів влади при Вікторі Януковичі. У цьому контексті цікаво, що кримінальне провадження №12013220540000400 досі перебуває в активній фазі — згідно з реєстрами, воно наразі слухається у Вищому антикорупційному суді.

Хоча прізвище Шульмана вже зникло з баз розшуку, невідомо, в якому саме статусі він фігурує у цій справі — і взагалі, чи фігурує він там насправді.

Виринало прізвище Вадима Шульмана і в контексті смерті його колишнього партнера та криворізького авторитета Леоніда Вульфа. Останній начебто застрелився у лютому 2020 року в київській квартирі. Як неодноразово заявляв сам Вульф, свого часу він був бізнес-партнером підприємця Вадима Шульмана, але потім вони розсварилися. Завдяки милості Шульмана Вульф навіть провів деякий час в ізраїльській в’язниці, звідки роздавав інтерв’ю, в яких ділився подробицями стосовно свого колишнього партнера.

Вульф згадував Шульмана в контексті зв’язків з Вадимом Рабиновичем, при цьому прямо звинувачував Вадима Шульмана у причетності «до скоєння низки серйозних злочинів, скоєних ним як на території України, так і в Ізраїлі та інших країнах. Шульман укладав абсолютно збиткові для заводів контракти і фактично обкрадав країну. Продукція реалізовувалася за кордоном, а виручка осідала за кордоном. Шульманом широко практикувалося і відмивання грошей в особливо великих розмірах. Крім цього, Шульман причетний до низки серйозних кримінальних злочинів».

На Львівщині судитимуть працівників банку за привласнення коштів клієнтів

Таємниця Вадима Шульмана: Куди зник інформатор ФБР у справі Коломойського?

Як це інтерв’ю вплинуло на подальшу долю Леоніда Вульфа та чи справді його самогубство було самогубством – питання дискусійне досі. Видання crime-ua з цього приводу писало наступне: «Наші колеги упускають з виду, що Леонід Вульф, як і згаданий Володимир Шульман, наприкінці 1990-х – на початку 2000 років були значущими постатями в українському (і не тільки) злочинному світі. Ці поважні «дони» разом з одним із лідерів «російської мафії» Семеном Могилевичем і нині проросійським політиканом Вадимом Рабиновичем згадувалися в контексті контрабанди зброї у «гарячі точки» Західної Африки. Безпосередньо за торгівлю зброєю на тривалий строк сів (в Італії) інший видатний учасник цього картелю – Леонід Мінін. Леонід Вульф кілька років пробув в ізраїльській в’язниці, перебуваючи під слідством за підозрою в організації серії замовних убивств. Вадим Шульман, як згадано вище, нещодавно став інформатором ФБР по справі Коломойського. Після приходу до влади «Зе!команди» Офіс генпрокурора ініціював проти Шульмана кримінальне переслідування нібито за легалізацію коштів, отриманих злочинним шляхом. Тому нібито самогубство Вульфа в контексті його старих справ і зв’язків викликає чимало запитань».

Однак все це припущення. Які в контексті особи Вадима Шульмана неминучі, але не підтверджені офіційно, тож такими й залишаються. У цьому ж контексті привертає увагу фраза «Вадим Шульман, як згадано вище, нещодавно став інформатором ФБР по справі Коломойського». Судячи з усього, вона відповідає дійсності – тому що у бізнес-партнера таких одіозних осіб, як Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський, неминуче мали виникнути проблеми в США у зв’язку з розслідуванням стосовно останніх. Але – не виникли.

Також залишається нез’ясованою історія щодо різкої втрати інтересу української правоохоронної системи до Вадима Шульмана після короткого сплеску активності у 2019-2020 роках. Чому зняли претензії до нього та прибрали з розшуку? Причому сталося це задовго до того, як Ігор Коломойський сів до української в’язниці. Втім, існує версія, що Коломойський там просто ховається від американського правосуддя, але і в такому разі він повинен бути кровно зацікавленим у дезавуюванні показань Вадима Шульмана в США.

Зник і сам Вадим Шульман з інформаційного простору. Затихли і суди – як у Лондоні, так і в США. Судову справу проти Коломойського й Боголюбова, порушену за позовом Шульмана, закрито ще в 2021 році. Лондонський суд теж відмовився розглядати справу щодо них. Мовчить і Вадим Шульман. Що все це означає – невідомо. Але навряд чи сторони досягли консенсусу й помирилися, вирішивши пробачити одна одній всі минулі провини.


Распечатать