Пошук по сайту:

09 мая 2025 г. 08:16:19

Як судили поліціянта-зрадника, який допомагав окупантам видворяти українців

Як судили поліціянта-зрадника, який допомагав окупантам видворяти українців
Як судили поліціянта-зрадника, який допомагав окупантам видворяти українців
Хортицький районний суд Запоріжжя 2 травня цього року заочно засудив українського поліцейського за перехід на бік російських загарбників і допомогу їм у видворенні громадян України.

Про це йдеться у тексті судового рішення, зазначає видання Watchers.

42-річний Сергій Бутенко народився в місті Токмак Запорізької області. Працював командиром відділення №2 взводу №4 роти конвойної служби управління поліції в Запорізькій області, мав звання старшого сержанта. Проте після окупації почав співпрацювати з окупантами.

Його засудили за добровільне зайняття посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території та допомогу РФ й окупаційній адміністрації.

Слідство встановило, що Бутенко допомагав російським окупантам видворити з території Токмака до лінії бойового розмежування 11 українців.

Читайте по темі: Сили оборони відбили на фронті 216 атак противника

Допомога російським окупантам

Росіяни окупували Токмак у перші дні повномасштабного вторгнення. У жовтні 2022 року, за даними слідства, підсудний добровільно обійняв посаду поліцейського відділу конвоювання в ізоляторі тимчасового тримання у незаконному правоохоронному органі, створеному окупаційними військами, а саме — «Токмацькому головному відділі МВС в Запорізькій області».

Із 22 січня до 31 січня 2023 року він спочатку утримував 11 українців (Анатолія Х., Артема Н., Романа В., Сергія С., Ніну У., Вікторію В., Богдана В., Андрія П., Тетяну М., Віру П., Олександра Л.) в ізоляторі тимчасового тримання, а потім допомагав росіянам видворити їх із Токмака до лінії бойових дій на околиці села Камʼянське Запорізької області. Відео, що це підтверджує, опублікували журналісти «Локатор медіа».

Покази свідків

Один з чоловіків, якого видворили у січні 2023-го, розповів у суді, що у грудні 2022 року його затримали невідомі люди у формі «днр» у Маріуполі, а через два тижні — привезли у СІЗО Токмака. У камеру його вів обвинувачений, свідок запамʼятав конвоїра через зовнішню особливість — відсутність частини вуха.

За його словами, підсудний діяв добровільно, він усміхався і був задоволений своєю роботою. У січні 2023 року, за словами свідка, до його камери зайшли вартові, по списку оголосили прізвища, дали пів години на збори, а після цього посадили в мікроавтобус, одягнули на голови пакети та вивезли в сторону Василівки.

Другий свідок пригадав, як його 17 січня 2023 року затримали у Світлодарську озброєні люди, вдягли мішок на голову та відвезли на допит. Через чотири дні особи з шевронами МВС рф відвезли його до ізолятора у Токмаці. В кімнаті, де описували їх речі, він запам’ятав підсудного Бутенка через особливості його вуха. За кілька днів свідка змусили написати, що він нібито збирався брати участь у мітингу на День Соборності у Токмаку.

Третій свідок зазначив в суді, що взимку 2022-го його затримали у Маріуполі разом з кількома іншими людьми, що підтримували Україну. Згодом його кинули до того ж ізолятора в Токмаку, де місцеві працівники хизувалися, як добровільно перейшли працювати на російську владу, і що «тепер вони — росіяни». Потім свідка змусили написати, що він збирався провести мітинг на День Соборності України. Обвинувачений звʼязував руки цьому свідку перед тим, як його вивезли на видворення.

Інша свідка наголосила, що була затримана у Світлодарську на Донеччині у січні 2023-го за «спілкування з СБУ». Вона, так само, як інші свідки, спершу опинилась у ізоляторі Токмака, а потім її депортували.

Інша жінка пригадала, що спецслужби РФ провели у неї вдома у смт. Луганське Донецької області обшук. Знайшли нагороду від президента України, невдовзі затримали та допитували. Жінку звинуватили у тому, що її чоловік допомагав ЗСУ.

Читайте по темі: На Львівщині судитимуть працівників банку за привласнення коштів клієнтів

Ще один свідок пригадав, що у листопаді 2022-го його затримали за шпигунство на військовому об’єкті РФ, не уточнюючи, де саме. Після цього катували, а потім — відправили в Токмак до ізолятора. Там його змушували писати «доноси» на невідомих свідку людей.

Як доказ у суді дослідили публікацію одного з проросійських телеграм каналів з доданим відео, в якому йдеться, що «співробітники спецслужб видворили з Запорізької области кількох осіб за підривну діяльність». У дописі вказано, що росіяни нібито «виявили в Токмаку жителів, котрі займались дискредитацією влади РФ».

На відео видно громадян України, що представляються на камеру, після чого їм зачитують інформацію про їх видворення на підконтрольну Україні територію, а потім змушують бігти у певному напрямку.

Обвинувальний вирок

Розгляд справи відбувався за відсутності обвинуваченого (in absentia). Суд вважав, що Бутенко відмовився від права постати перед українським судом та захищати себе, а також ухилявся від кримінальної відповідальності.

Адвокат з центру безоплатної правової допомоги Олексій Біленко, наданий підсудному державою, зазначав, що не зміг зв’язатися з клієнтом і з’ясувати його правову позицію. Однак захисник, як констатував суд, брав участь у реалізації права на захист обвинуваченого. У дебатах він просив виправдати Бутенка.

Утім, суд визнав Бутенка винуватим за всіма пунктами обвинувачення та призначив йому остаточне покарання — 13 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Додатково його позбавили права обіймати посади в правоохоронних органах України, органах державної влади і місцевого самоврядування на 15 років.

Суд констатував, що підсудний не міг не розуміти незаконності вчинених дій.

«Суд вважає, що обвинувачений усвідомлював факт окупації та агресії з боку РФ, створення окупаційною владою незаконних органів, яким притаманні функції правоохоронних, зайняття посади у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території в умовах збройного конфлікту та воєнного стану здійснював свідомо, умисно, добровільно за власним волевиявленням», — йдеться у вироку.

Вирок наразі не набрав законної сили, і сторони його можуть оскаржити в апеляції.

Автор: Аліна Кондратенко

Джерело: Watchers


Распечатать