Київрада безуспішно намагається скасовувати свої “туалетні схеми”

Таким чином на Хрещатику, 36, вочевидь, хочуть “замести сліди” – щоб правоохоронні органи не мали претензій до депутатів Київради і чиновників КМДА в рамках резонансної кримінальної справи “Чисте місто”. Так, на пленарному засіданні 15 квітня було розглянуто відразу три таких проєктів рішень, які стосувалися ділянок на вул. Адама Міцкевича, 1-А, вул. Академіка Шалімова, 23-Б і вул. Михайла Бойчука, 34-Д, але жоден з цих документів не було затверджено. Зокрема, окремі депутати міськради вказували на те, що не можна скасовувати землевідводи, якщо на ділянки накладено арешт, що міська влада повинна належним чином обґрунтовувати мотиви “вигнання” орендарів тощо. При цьому, надалі таких проєктів рішень, схоже, буде ще більше: наразі проводиться аудит “земельних” рішень Київради за минулі роки, і за попередніми підрахунками, незаконних землевідводів може бути декілька десятків.
Під час вчорашнього пленарного засідання Київрада обговорила ухвалення трьох проєктів рішень, які стосуються скасування землевідводів, здійснених міськрадою у 2024 році.
Йдеться про три проєкти рішень, які були зареєстровані у Київраді 13 березня 2025 року – №08/231-233/ПР, №08/231-234/ПР і №08/231-235/ПР. Суб’єктом їхнього подання виступив тоді ще секретар столичної міськради, а нині – “рядовий” депутат Володимир Бондаренко (фракція “УДАР”, на колажі праворуч).
Так, у випадку з першим документом, яким запропоновано скасувати відведення ділянки на вул. Адама Міцкевича, 1-А в оренду ТОВ “Кінгста”, то депутатський корпус, згідно з Регламентом Київради, навіть не мав права його розглядати. Справа в тому, що цей проєкт рішення обговорювався народними обранцями у першій частині цього пленарного засіданні, яка відбулася 8 квітня, і тоді документ не набрав необхідної для затвердження кількості голосів (48 при мінімумі 61). Відповідно, Київрада спочатку повинна була б проголосувати за повернення до його розгляду, і лише після цього – обговорювати і затверджувати. Втім, народні обранці не дотрималися процедури: спочатку обговорили це питання, а потім пропозиція Володимира Бондаренка щодо повернення до його розгляду не набрала необхідної кількості голосів.
А ось у випадках з другим і третім проєктами рішень, які стосуються ділянок на вул. Академіка Шалімова, 23-Б і на вул. Михайла Бойчука, 34-Д, у депутатському корпусі не вистачило голосів для їх затвердження – 57 та 50 голосів відповідно.
Про що ці проєкти рішень
Відведення ділянки площею 0,09 га на вул. Адама Міцкевича, 1-А в оренду ТОВ “Кінгста” було ухвалено рішенням Київради №128/9936 від 19 вересня 2024 року. Ця ділянка була передана в оренду на 10 років під невелику будівлю колишньої громадської вбиральні (104,3 кв.м.), яка начебто знаходиться “під землею”, з цільовим призначенням “для будівництва та обслуговування будівель торгівлі”. І згідно з проєктом рішення авторства Володимира Бондаренка, пропонується скасувати вказане рішення міськради.
Підставами для цього називається, зокрема, той факт, що площа ділянки значно перевищує площу вищезгаданої нерухомості, що не узгоджується з висновками Верховного Суду по низці справ, в яких розглядалися схожі сумнівні землевідводи. Тобто, йдеться про те, що за судовою практикою такі землевідводи регулярно оскаржуються і визнаються незаконними саме через те, що під невеличку, умовно кажучи, “собачу будку”, передається великий “шматок” землі.
Окрім того, у проєкті рішення уточнюється, що наразі цим землевідводом “займаються” правоохоронці. Зокрема, він розслідується в рамках резонансної кримінальної справи щодо земельних махінацій в столиці (відома як “операція “Чисте місто”), через що наразі на ділянку накладено арешт, а Солом’янська прокуратура в судовому порядку добивається скасування рішення міськради про відведення цієї землі і визнання недійсним договору її оренди, укладеного 10 грудня 2024 року.
У свою чергу, проєктом рішення №08/231-234/ПР передбачено визнання недійсним рішення Київради №1723/9689 від 4 липня 2024 року, яким було погоджено поділ ділянки на вул. Академіка Шалімова, 23-Б площею 1,01 га (кадастровий номер – 800000000:69:118:0004) на дві ділянки площею 1,0033 га і 0,011 га відповідно (кадастрові номери – 8000000000:69:118:0066 і 8000000000:69:118:0067 відповідно). Це було зроблено за ініціативою ТОВ “Смарт Пропертіз”, яке з 2019 року володіє розміщеною на “більшій” частині вказаної ділянки 72,4 кв.м. нежитловим громадським будинком.
Затвердження запропонованого Володимиром Бондаренком документу фактично має стати першим кроком до “вигнання” все того ж “Смарт Пропертіз” з цієї території. Справа в тому, що вже після поділу, 19 вересня 2024-го, Київрада рішенням №151/9959 ухвалила передачу ділянки площею 1,0033 га в оренду вказаній компанії на 10 років для будівництва багатоповерхового житлового будинку з підземним автопаркінгом і вбудованими закладами по обслуговуванню населення. І цей землевідвід зацікавив правоохоронців та обурив окремих депутатів Київради.
Так, столична прокуратура намагається в судовому порядку повернути цю землю громаді Києва. Серед іншого, правоохоронці зазначають, що вказане нерухоме майно з’явилося на цій території на сумнівних підставах (попередньо йдеться про самочинне будівництво), завдяки чому ТОВ “Смарт Пропертіз” змогло отримати дану ділянку у позаконкурентний спосіб – без проведення аукціону. У свою чергу депутатка Київради Вікторія Пташник (фракція “Європейська солідарність”) ще у листопаді зареєструвала проєкт рішення щодо скасування рішення про цей землевідвід, і в обґрунтування цього було наведено, серед іншого, той факт, що вказана ділянка набагато більша за розташоване на ній майно. Але цей документ досі не було затверджено.
А ось згідно з останнім проєктом рішення Володимира Бондаренко пропонується скасувати рішення Київради №7895/7936 від 29 лютого 2024 року, яким було погоджено передачу ділянки на вул. Бойчука Михайла, 34-Д площею 0,08 га в оренду 10 років громадянину Івану Довгоруку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Підставою для цього землевідводу було вказано той факт, що ця фізична особа володіє розташованою на даній ділянці нежитловою будівлею площею 60,6 кв.м.
Підставою для скасування цього землевідводу названо той факт, що ця будівля “за своїм зовнішнім виглядом та характеристиками є тимчасовою спорудою для здійснення підприємницької діяльності, на яку із 15 березня 2019 по 24 січня 2022 року було оформлено паспорт прив’язки та укладено договір про сплату пайової участі від 15 березня 2019 року. Тобто, дана будівля навіть не є капітальною – це просто звичайний кіоск без фундаменту для вуличної.
Також у проєкті рішення зазначається, що ділянка була передана в оренду “за позаконкурсною процедурою для цілей, які не пов’язані із експлуатацією та обслуговуванням вказаного майна (без проведення земельного аукціону земля може передаватися лише для експлуатації та обслуговування нерухомості, а не під нову забудову), а власне розмір земельної ділянки значно перевищує площу об’єкта нерухомого майна”, що знову-таки суперечить судовій практиці.
Примітно, що у матеріалах до цього проєкту рішення міститься інформація про те, що, згідно з актом обстеження цієї земельної ділянки, який КМДА склала у лютому 2025 року, вказана нежитлова будівля ще у травні 2024 року була перереєстрована на ТОВ “Будгруп Еліт”.
Усі три проєкти рішень були проаналізовані управлінням правового забезпечення діяльності Київради, яке висловило низку зауважень до цих документів. При цьому, одне зауваження було спільним для усіх проєктів рішень. Так, юристи міськради зазначили, що ці документи є адміністративними актами, а тому Київрада перед їхнім ухваленням повинна спершу поінформувати “учасників адміністративного провадження” (вочевидь, йдеться у тому числі про землекористувачів). Втім, як зауважили в юруправлінні, зазначені проєкти рішень не містять інформації щодо дотримання відповідної процедури.
Бурхливе обговорення
Під час обговорення цих проєктів рішень у сесійній залі їхній автор Володимир Бондаренко повідомив депутатам, що у всіх випадках адміністративна процедура була виконана – шляхом повідомлення “зацікавленим особам” про підготовку до прийняття цих рішень.
При цьому, в контексті проєктів рішень щодо ділянок, переданих ТОВ “Кінгста” та Івану Довгоруку, Бондаренко зазначив, що міськрада, погоджуючи такі землевідводи, не бачила первинної документації. Наприклад, що стосується землі на вул. Михайла Бойчука, 34-Д, то у депутатів, мовляв, не було даних стосовно вищезгаданої ТС від Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю і Департаменту територіального контролю Київської міськдержадміністрації (КМДА) – вочевидь, мається на увазі те, що народні обранці не отримали від чиновників даних стосовно спорудження даного “кіоску” та його функціонування.
Втім, таких аргументів народним обранцям не вистачило, і вони озвучили низку претензій до цих документів. Зокрема, депутатка Ксенія Семенова (“Слуга народу”) зазначила, що ухвалення подібних рішень є нічим іншим, як спробою окремих її колег уникнути відповідальності – на фоні вищезгаданої кримінальної справи. При цьому, міський голова Віталій Кличко повідомив, що наразі триває аудит рішень, які були прийняті з можливими порушеннями, і його результати будуть представлені депутатам. За підрахунками Семенової, їх може нараховуватися декілька десятків.
Також депутати мали окремі питання до проєктів рішень по тим же ділянкам, відведеним ТОВ “Кінгста” та Івану Довгоруку. Зокрема, що стосується першого документу, то, за інформацією представниці фракції “Слуга народу” Лілії Пашинної, на відповідну землю накладено арешт в рамках кримінальної справи, а тому, мовляв, столична влада наразі не має права розглядати якісь питання стосовно неї. У свою чергу, депутатка Вікторія Пташник підкреслила, що для того, щоб ТОВ “Кінгста” надалі не мало можливості оскаржити рішення Київради щодо його “вигнання” з орендованої ділянки, муніципалітет повинен належним чином обґрунтувати свою ініціативу та опублікувати відповідні аргументи у картці проєкту рішення на своєму сайті.
Що стосується ділянки на вул. Михайла Бойчука, 34-Д, то окремі депутати, зокрема, здивувалися, чому при прийнятті рішення щодо передачі її в оренду в лютому 2024-го їхні колеги не помітили, що там знаходиться ТС. У цьому випадку претензії лунали в бік тих, хто готував проєкт рішення щодо цього землевідводу – найімовірніше, йдеться у т.ч. про Департамент земельних ресурсів КМДА. Крім того, представник фракції “Єдність” Ваган Товмасян висловив думку, що проєкт рішення авторства Володимира Бондаренка стосовно скасування землевідводу на користь Івана Довгорука є “окозамилювання” – мовляв, так як ця ТС вже має нового власника ТОВ “Будгруп Еліт”, фактично ця компанія наразі є користувачем даної ділянки. А тому, мовляв, надалі можуть бути проблеми з реалізацією рішення про “вигнання” орендаря з даної землі.
Хто отримав ділянки
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Смарт Пропертіз” було зареєстроване у березні 2018 року. Із початку 2021-го його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром зазначено мешканця Вінниці Віталія Гроцького. До нього з моменту заснування компанії директоркою та власницею була киянка Катерина Консевич, а з жовтня по листопад 2019-го разом з нею співвласницею була мешканка села Святопетрівське Київської області Лідія Беспалова.
Що цікаво, Так, ТОВ “Смарт Пропертіз” в якості контактного телефону вказало той самий номер, що і ТОВ “Офіс Мол Плюс”, яке система Youcontrol відносить до групи компаній Володимира Барцьося – депутата Вінницької облради VII скликання від “ВО “Свобода” та відомого у тому регіоні підприємця, який займається у тому числі сільським господарством та нерухомістю. Крім того, вищезгаданий Віталій Гроцький є співвласником вінницького ТОВ “БМУ “Фенікс”, яке зареєстроване у одній офісній будівлі зі все тим же ТОВ “Офіс Мол Плюс”.
Також показовим є і факт, що разом з Гроцьким співвласником “БМУ “Фенікс” є вінничанка Надія Мейдич, яка, ймовірно, є донькою Олега Мейдича – чинного народного депутата (обирався від “ВО “Батьківщина”), який також був депутатом Вінницької облради VII скликання (обирався від тієї ж партії) і довіреною особою Юлії Тимошенко на президентських виборах у 2019 році. Про це свідчить ім’я по-батькові Надії, а також те, що у вересні 2023 року окремі інформресурси писали, що у вказаного нардепа є донька з таким іменем.
У свою чергу ТОВ “Кінгста” і ТОВ “Будгруп Еліт”, вочевидь, пов’язані між собою і входять до орбіти одразу кількох осіб, які мають значний вплив у столиці.
Так, власниця “Кінгста” Валентина Федорук разом зі співвласником “Будгруп Еліт” Андрієм Посоховим (ще одним співвласником цієї компанії є вищезгаданий Іван Довгорук, на якого записана земля під цією ТС) є співзасновниками ПП “Валентина-92” і ТОВ “СО-5”. При цьому, співвласником ТОВ “СО-5” разом з Федорук є Роман Блюмін, який, у свою чергу, був або досі є керівником або офіційним співвласником низки компаній, які система Youcontrol відносить до “групи компаній Олександра Спасибка” – ексзаступника голови КМДА у 2016-2019 роках, який в столичній мерії контролював у т.ч. земельні питання. Зокрема, йдеться про таких суб’єктів господарювання, як ТОВ “Віолта”, ПП “Валді 2004”, ТОВ “Валді-Холдинг”, ТОВ “ВК-48” і ТОВ “Ві-Про”. При цьому, співвласником останньої компанії свого часу також був все той же Андрій Посохов
Також вищезгаданий Роман Блюмін є співвласником ТОВ “Марві” разом з депутаткою Київради VI-IX скликань Оленою Овраменко (у поточній каденції обрана від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”). За даними Youcontrol, до групи компаній цієї народної обраниці групи входять мережі магазинів роздрібної торгівлі та закладів громадського харчування, зокрема ресторан «Лімпопо» та кафе «Теремок» у столичному Гідропарку, ресторан швидкого обслуговування «Пончик» та ресторан «Карусель».
Що відбувається у земельній сфері
У лютому 2025 року столичну міськраду і КМДА почало “лихоманити” на тлі гучних земельних скандалів. Це сталося на фоні проведення Національним антикорупційним бюро (НАБУ) операції “Чисте місто”, в рамках якої було повідомлено про підозри групі осіб, які можуть бути причетні до численних махінацій зі столичними комунальними ділянками. Дана операція проводилася в рамках кримінального провадження №52023000000000154 від 3 квітня 2023 року.
У першу чергу детективів НАБУ зацікавила якраз т.зв. “туалетна схема” – коли десятки “соток” землі або навіть цілі гектари передаються під невеликі гаражі (інколи навіть некапітальні), сміттєзбірники та інші “собачі будки” на декілька десятків квадратних метрів, або й взагалі під майно, яке існує лише “на папері”. Ця схема застосовувалася міською владою задля того, щоб обійти процедуру земельного аукціону, через яку суб’єктам господарювання довелось би сплачувати “кругленькі суми” до міського бюджету – тобто, якщо ділянка вільна від забудови, то її можна передавати в оренду лише за конкурсною процедурою, яка є більш складною і “дорогою”.
Усього, як зазначають правоохоронці, протягом 2023-2024 років із власності територіальної громади Києва незаконно було виведено земельні ділянки вартістю 11,6 млн гривень, чим завдано збитків на цю суму. Вочевидь, йдеться у т.ч. про відвід на користь ТОВ “Кінгста”, адже, як зазначалося вище, ділянка на вул. Адама Міцкевича була арештована в рамках цього слідства. Причому, задля реалізації такого “механізму” привласнення землі, учасники цих схем займалися самовільним спорудженням на цих ділянках будівель та їхньою реєстрацією на підконтрольних осіб. Також ймовірні зловмисники готували заволодіння ще шістьма ділянками загальною вартістю 83,7 млн гривень, але їх вчасно зупинили “НАБУ-шники”.
Серед тих, кому було офіційно інкриміновано вчинення низки злочинів у сфері земельних відносин, опинилися тепер вже ексзаступник голови КМДА Петро Оленич, голова комісії Київради з питань містопланування, архітектури і земельних відносин Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”), членкиня тієї ж комісії Олена Марченко (фракція “ВО “Батьківщина”), перший заступник директора КП «Спецжитлофонд» Юрій Леонов, заступник директора КП «Київблагоустрій» Олексій Мушта тощо. За даними НАБУ, на чолі цієї злочинної організації стояв Денис Комарницький – бізнесмен Київради Денис Комарницький (депутат Київради V-VI скликань від “Блока Леоніда Черновецького”), який у березні, після оголошення підозр у цій справі, виїхав за кордон (попередньо – до Австрії).
Нагадаємо, після вручення підозр вищезгаданим Оленичу, Мушті та Леонову міський голова Віталій Кличко оголосив про їхнє звільнення. Невдовзі після цього, 8 квітня 2025 року Київрада достроково припинила повноваження секретаря Київради Володимира Бондаренка. Формально це було зроблено за його ж заявою, але цьому передували звинувачення з боку його колег та громадськості з приводу того, що Бондаренко має бути фігурантом вказаного кримінального провадження (він офіційно заявляє, що не є підозрюваним) і що він був одним із тих, хто приймав інструкції від Дениса Комарницького щодо голосувань по земельним питанням у сесійній залі міськради (це, звісно, ще не доведено обвинувальним вироком суду).
Паралельно чиновники КМДА спільно з депутатами (у т.ч. Володимиром Бондаренком) ініціювали масове скасування рішень по землевідводам, які в останні роки були прийняті всупереч тим чи іншим вимогам законодавства – вочевидь, задля того, щоб хоча б частково “замести сліди”. Зокрема, у останні місяці в міськраді було зареєстровано проєкти рішення щодо скасування передачі в оренду ділянок таким ТОВкам, як “Дорадо”, “ГБР”, а також вищезгаданим “Смарт Пропертіс” та “Кінгста”. Але станом на сьогодні жоден з цих документів так і не було ухвалено Київрадою.
Крім того, Київрада неочікувано вирішила зайнятися впровадженням нового Порядку розгляду проєктів рішень щодо відведення комунальних ділянок. 3 квітня 2025 року відповідний документ було затверджено депутатським корпусом у першому читанні, найближчим часом він має бути доопрацьований. Зокрема, новим Порядком передбачено, що міськрада буде створювати спеціальні комісії по розгляду питань щодо передачі ділянок, які використовувалися без оформлення відповідних договорів. Серед іншого планується встановити, що депутатам не можна буде відхиляти висновки юристів Київради до “земельних” проєктів рішень, що вони наразі роблять системно. Усе це та інше, зокрема, має унеможливити передачу столичної землі за “туалетними схемами”.
Втім, у столиці вже діє Порядок, який регулює цю сферу, його новим документом відміняти чомусь не збираються (автори “нового” Порядку, схоже, свідомо створюють нову правову колізію). Крім того, деякі депутати впевнені, що в питанні протидії земельній корупції в Києві краще змінювати не процедури, а посадовців. І більш ретельно їх контролювати.
Зазначимо, що Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич. Він же з квітня 2021-го по березень 2025-го контролював роботу цього структурного підрозділу столичної мерії в якості заступника голови КМДА. Наразі сферу земельних відносин столиці контролює заступник голови КМДА Владислав Андронов.
Іван Кулик
Распечатать