"Газпром" почав зменшувати транзит через Україну
"Газпром" заявив, що транспортуватиме цим маршрутом 37,2 млн кубометрів газу у вівторок, порівняно із 42,4 млн кубометрів у понеділок, повідомляє Reuters.
Водночас європейські ціни на газ в очікуванні припинення транзиту російського газу з 1 січня зросли несуттєво. Ціна газу на Title Transfer Facility, віртуальній торговій точці в Нідерландах, яка використовується як орієнтир для європейських цін на природний газ, лише трохи піднялася у вівторок – до 48,85 євро за мегават-годину, зауважує агентство.
Попри невелику ймовірність укладання несподіваної угоди в останню хвилину, транзит російського газу до ЄС через Україну, швидше за все, припиниться 1 січня разом із завершенням терміну п’ятирічної транзитної угоди між Росією та Україною.
Угорщина продовжуватиме отримувати російський газ з півдня, через газопровід "Турецький потік". Частина покупців російського газу, такі як Словаччина та Австрія, домовилися про альтернативні джерела постачання, і аналітики передбачають мінімальний вплив на ринок від зупинки транзиту цим маршрутом.
Читайте по темі: Ізраїль оголосив закритою військовою зоною територію на кордоні з Ліваном
Це означає майже повну втрату Москвою свого колись могутнього впливу на європейському газовому ринку, констатує Reuters.
Агентство нагадує, що після повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році Москва вже втратила свою домінуючу частку на газовому ринку ЄС, російський газ замінили постачання від конкурентів – США, Катару і Норвегії.
Росія та Радянський Союз витратили півстоліття на захоплення значної частки європейського газового ринку, яка на піку становила 35%, але війна в Україні майже знищила цей бізнес для "Газпрому". Російський монополіст зафіксував збиток у розмірі $7 мільярдів лише у 2023 році, що стало його першим річним збитком із 1999 року.
Через припинення транзиту Україна втратить приблизно $800 мільйонів на рік, тоді як "Газпром" втратить близько $5 мільярдів від продажу газу до Європи через Україну.
У 2023 році Росія експортувала через Україну близько 15 мільярдів кубометрів газу – лише 8% пікових потоків російського газу до Європи різними маршрутами в 2018-2019 роках.
Для Європи втрата постачання дешевого російського газу призвело до значного економічного спаду, сплеску інфляції та погіршення кризи вартості життя.
Хоча Європа швидко знайшла альтернативні джерела енергії, втрата російського газу загострила довгострокові занепокоєння щодо її глобальної конкурентоспроможності та, зокрема, промислового майбутнього Німеччини, зазначає агентство. Водночас припинення транзиту російського газу через Україну стане серйозним ударом для Молдови.