У Росії вирішили різко збільшити кількість "терористів"
Кремль закручує гайки
Найодіознішим став законопроєкт, який Держдума ухвалила днями одразу в другому та третьому читанні. Він значно розширює підстави для внесення росіян до реєстру терористів та екстремістів Росфінмоніторингу.
До списку вноситимуться, зокрема, звинувачені у "дискредитації армії", поширенні "фейків" про неї, демонстрації так званої екстремістської символіки, а також у "геноциді та діях, спрямованих на порушення територіальної цілісності Росії".
Зараз до цього реєстру (причому до винесення судом вироку) потрапляють фігуранти кримінальних справ лише за "екстремістськими" та "терористичними" статтями. Після набуття чинності законом до реєстру почнуть включати всіх людей, які "скоїли злочини за мотивами політичної, релігійної, ідеологічної, расової або національної ненависті або ворожнечі".
Читайте по темі: Українські захисники за добу знищили понад 1100 окупантів та 66 артситем ворога
На думку російських правозахисників, цей пункт можна включити до будь-якої політичної справи про військові "фейки", держзраду або навіть крадіжку. Тобто силовики отримають потужний інструмент розширення позасудового переслідування людей.
Внесення до реєстру "терористів та екстремістів" Росфінмоніторингу, яке можливе ще до винесення вироку, означає заборону на користування банківськими послугами та розпорядження грошовими коштами. Без дозволу відомства не можна також проводити будь-які угоди з нерухомістю.
До речі, "виправдання тероризму" стало найпопулярнішою кримінальною статтею КК РФ у 2024 році для покарання з політичних мотивів. Щодо неї, як і минулого року, у Росії було порушено найбільше кримінальних справ. Далі йдуть "фейки" про російську армію та її "дискредитацію". При цьому найбільша кількість політичних вироків була винесена за статтею про "співпрацю з екстремістською організацією".
Що загрожує українцям
На тимчасово окупованій частині Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей, які країна-агресор назвала у 2022 році "новими регіонами" (Крим вважає давно "своїм"), було проведено насильницьку паспортизацію. Точніше, вона йде й зараз, оскільки поставлене Кремлем завдання окупаційна влада виконати вчасно не змогла.
Українців із самого початку окупації змушували звертатися по російське громадянство. "Причому в хід йшло все, що тільки можливо: погрози, шантаж... Наприклад, було багато випадків на Херсонщині та в Запорізькій області (де люди й не думали переходити на бік окупантів, а чекали на ЗСУ), коли українцям погрожували позбавленням батьківських прав та відібрати дітей. Цей злочинний та цинічний спосіб виявився дієвим, але засуджувати людей за зроблений під дулом автомата вибір не можна. Все це воєнні злочини Росії", – каже співрозмовник в українській розвідці.
Доводилося отримувати російський паспорт і тим, хто хотів продати житло та вирватися з окупації – без нього ні те, ні інше нереально. Як і отримання медичної допомоги, оформлення страховки та багато іншого. Також насильно "обілєчивают" російськими документами українських підлітків. За законодавством країни-агресора, паспорт видається у 14 років.
Точна кількість жителів окупованих територій України, які отримали російське громадянство, невідома. Але за середньою оцінкою – це близько 1,5 млн.
"На мою думку, серед цієї кількості більшість тих, хто чекає на Україну, – жителі Запорізької та Херсонської областей. Частина Донбасу ще з 2014 року перебуває під контролем Росії, за цей час там пристойно промили мізки, особливо підліткам. Так, там ще залишилися українці, але з кожним роком їхня надія тане", – вважає офіцер ЗСУ родом із Донецька Євген С.
Читайте по темі: Загарбники скинули авіабомбу на Цукурине Донецької області, поранена дівчина
Він переконаний, що саме тому зараз найбільше випадків затримань окупантами як підлітків, так і дорослих мешканців Запорізької та Херсонської областей: "Там люди активніше борються, хоча це дуже важко".
За словами співрозмовників в окупації, у них вже обговорюють новий російський законопроєкт. "Ми розуміємо, що тепер ще легше будь-кого з нас перетворити на "терориста" або "екстреміста" і без суду додати до реєстру Росфінмоніторингу. Те, що потрапляння до нього призведе до блокування всіх рахунків у російських банках, більшості тут не надто страшно, грошей і так не має. А ось заборона на операції з майном та вступ у спадок – це вже набагато серйозніше. Саме для того, щоб продати своє житло, більшість місцевих мешканців і були змушені брати російські паспорти".
За словами жителя Мелітополя, зараз усі поспішатимуть провести угоди до 1 червня 2025 року – часу набрання чинності нового репресивного закону. Інакше навіть через те, що ти когось випадково штовхнеш, можна позбутися житла, бо тобі легко припишуть мотив ідеологічної, расової, національної ненависті чи ворожнечі. Що й казати, ідеальна схема для віджиму останнього майна у заручників.
Распечатать