Правоохоронці підозрюють українського постачальника зброї в порушенні експортного контролю
Про це стало відомо з ухвали суду за ч.1 ст. 333 КК за порушення порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Мова йде про контракт «НВК «Техімпекс» та Przedsiebiorstwo Wielobranzowe PA-KO (Польща) на закупівлю 1001 автомату, який уклали у квітні 2022 року. В тому грудні фірма уклала договір з «Ощадбанком» на постачання 630 АКСМ. Після цього постачальник звернувся до Держекспортконтролю для отримання дозволу на імпорт 1001 автомату, де експортером вказана PA-KO.
У зверненні було зазначено, що мета кінцевого використання товару полягає у використанні у власному виробництві зазначеного українського суб’єкта господарювання, а саме: виробництво, ремонт «НВК «Техімпекс» «7,62х39 автомат АКМС». Разом з тим, в документах містився гарантійний лист, в якому останній зобов’язується передати автомати «Ощадбанку». Держекспортконтроль 24 січня видав міжнародний імпортний сертифікат на імпорт.
У лютому підрядник повернув документ з повідомленням, що було укладено додаткову угоду з польскою компанією, де передбачено необхідність надання Україною державних гарантій. Мова йшла про те, що не АКМС будуть реекспортовані, продані чи іншим способом передані за межі країни чи іншого національного користувача на території України, без попередньої згоди державного органу Польщі. Оновлений сертифікат видали 16 лютого.
Читайте по темі: СБУ затримала чиновників Мін’юсту за вимагання хабарів
У ході досудового розслідування встановлено, що 1 травня 2023 року відповідно до вантажно-митної декларації «Техiмпекс» імпортувало товар «Зброя бойова, нарізна, автоматична: 7,62х39 автомат АКМС». Згідно з договором купівлі-продажу комплектуючих, укладеного між «Техімпекс» та ТОВ «Пром-Техно Група», представники «Техiмпекс» зобов’язалися поставити на адресу фірми комплектуючі та запасні частини для зброї АКМС. Потім за договором купівлі-продажу «Пром-Техно Група» передала 630 автоматів другій стороні. Остання продала їх «Ощадбанку».
Фірми є взаємопов’язаними суб’єктами господарювання, використовують одне офісне приміщення, виробничі потужності та однаковий кадровий склад. Слідством встановлено, що менеджмент «НВК «Техімпекс» створив протиправний механізм, спрямований на ухилення від взятих на себе зобов’язань, передбачених міжнародним імпортним сертифікатом під виглядом розібраного на підконтрольному суб’єкті господарювання.
Надалі фірма нібито провела відновлення вказаної зброї та поставило вже зібрані автомати на адресу ТОВ «НВК «Техімпекс», яке лише після зазначених операцій поставило зброю на адресу «Ощадбанку», що свідчить про порушення взятих «НВК «Техімпекс» зобов’язань.
За наявними у досудового органу даними, ТОВ «НВК «Техiмпекс» не зверталося до Держекспортконтролю та відповідних контролюючих органів Польщі з метою отримання відповідного дозволу на передачу імпортованої зброї, відповідно до міжнародного імпортного сертифіката, інших суб’єктів господарювання на території «Техімпекс» вбачаються ознаки порушення законодавства у сфері державного експортного контролю, визначеного абз. 6 ст. 24 закону «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного призначення».
Раніше Держекспоконтроль оштрафував ТОВ «Пром-Техно Група» майже на 72 млн грн за маніпуляції з контрактом на нібито військові закупівлі. Фірма займається виробництвом машин та обладнання спеціального призначення і є одним із лідерів у цій галузі. Серед її власників – Дмитро Бут, ексзаступник начальника головного слідчого управління МВС. Компанія штраф не визнає та намагається його скасувати через суд.
Штраф був накладений через те, що фірма ще в 2023 році мала закупити для ГУР Міноборони 100 великокаліберних кулеметів у чеської фірми STV GROUP A.S. Однак контракт не був виконаний, адже виявилося, що фірма надала неправдиві дані для отримання дозволу на імпорт. Сума держзакупівлі становила 71,93 млн гривень.
Підрядник за підсумками фінансових результатів 2023 року входило до топ-5 оборонних підприємств України з виробництва машин та обладнання спеціального призначення – з доходом 552 млн грн. Згідно з даними системи Prozorro, на відкритих держзакупівлях компанія заробила лише 95 тис. грн. Нагадаємо, дані про оборонні закупівлі в Україні залишаються засекреченими.
Фірму було засновано у 2009 році, його статутний капітал становить 62,5 тис. грн. Дмитро Бут зазначений як один із засновників фірми. Другий засновник – Юрій Кравченко (у рівних частках 50 на 50%).
«Техiмпекс» ще у 2017-2018 роках «прославилася» у розслідуванні OCCRP. В організації стверджували, що компанія нібито була причетна до мережі з незаконного реекспорту озброєнь із країн ЄС до Африки та Близького Сходу. Серед ймовірних учасників мережі також згадувалися британська S-Profit та польська Army Trade. Також вони мали зв’язки із росіянами.
Распечатать