"Держоператор тилу" замовив посилені сухпайки на 140 мільйонів гривень із зростанням ціни
Про це повідомляється в системі «Прозорро».
Закупівлю саме таких пайків ДОТ провів вперше. Централізовано в Україні їх практично не закуповували. Принаймні, в березні 2024 року заступник Міністра оборони Віталій Половенко говорив, що востаннє закупівля пайку 15-ї норми відбулася в кінці 2022-го року. Але тоді вся партія була вилучена через невідповідність лабораторних вимог.
Для розуміння, у Збройних Силах розповсюджені дві норми пайків — 10 та 15. Вони кардинально різняться. Норма №10 це переважно консерви на кшталт «сніданок туриста», цукор, чай, печиво.
Читайте по темі: Окупанти вночі вдарили по Дніпру балістикою: семеро людей постраждало
Норма № 15 була створена у 2016 році. Такі добові набори для триразового харчування взагалі не містять металевих консерів. Це фактично повноцінні сніданок обід і вечеря запаковані в реторт пакети, що зменшує вагу та дозволяє зберегти цілісність і якість продуктів.
Раціони наборів затвердили в 2017 році. Норма №15 передбачає два види пайків — добовий польовий набір (ДПНП), і добовий посилений (ДПНП-П). Обидва набори складаються з повноцінних страв — борщі, супи, різні каші з м’ясом та овочами, тощо. Ключова різниця посиленого набору — наявність жуйки, шоколаду, сухофруктів (родзинки, курага) та безполуменевого нагрівача їжі, що вкрай важливо в польових умовах.
В жовтні 2023 року асортимент посиленого набору збільшили з 7 до 14 раціонів меню, урізноманітнивши страви додатками на кшталт солодкого перцю, капусти, горошку, кукурудзи, грибів тощо.
ДОТ провів закупівлю на раціони 1-7, тобто шоколад і нагрівач має бути в комплекті, а от гриби й інші додатки з переліку різноманіття — ні. Закупівля складалася з шести окремих лотів. Кожен на 66 668 посилених добових пайків. Контракти підписали по п’яти лотам, торги ще на один лот, оголосять повторно.
Перші набори мають поставити вже до 25 січня 2024 року в Одеську, Харківську, Дніпровську, Львівську та Вінницьку області. Ціна пайків відрізняється залежно від постачальника:
ТОВ «Юг прод торг». Лот 2 та лот 4 кожен на — 25,32 млн грн. Ціна за набір 380 грн/од.
ТОВ «Партнер юкрейн». Лот 3 — 29,33 млн грн, 440 грн/од, Лот 6 — 30,40 млн грн, 456 грн/од.
ТОВ «Ходорівський м’ясокомбінат». Лот 5 — 30,54 млн грн, 458 грн/од.
Набори складаються з однакових продуктів харчування, але від різних виробників.
Порівняння цін
Доки Міністерство оборони майже два роки не купувало через «Прозорро» пайки за нормою 15, їх купували частини ГУР та Нацгвардії.
«Наші гроші» у період з 2022 по 2024 рік знайшли сім закупівель добових наборів продуктів по нормі 15, чотири з них — посилені. У всіх угодах ціна пайка була дешевша ніж в ДОТ. Різниця в цінах складає 13-25% (звертаємо увагу – на скріні ДОТу ціни вказані без ПДВ, тож до його цифр треба додавати 20%).
ДПНП-П, військові частини Нацгвардії та ГУР, грн/од
ДПНП-П, «Держоператор тилу» МОУ, грн/од
Довідково про закупівлі ГУР і НГУ
Примітно, що на цих закупівлях ГУР і НГУ за лоти змагалося від 3 до 6 учасників. І в останній закупівлі ГУР теж брало участь ТОВ «Юг прод торг». Його пропозиція була дешевшою, але її відхилили оскільки в наданих експертних висновках була відсутня інформація про органолептичні показники галет з борошна, молотого перцю, чаю та кураги. Також «Юг прод торг» не надав копію випробувань чи експертний висновок на родзинки.
В закупівлях ДОТу конкуренція була значно нижчою – від 1 до 3 учасників. Від них вимагали сертифікати на систему керування безпечністю харчових продуктів від всіх постачальників складових, довідку про наявність техніки, персоналу, тощо.
Учасники скаржилися на те, що строк поставки (до 25.12.2024) є не реалістичними і просили його продовжити, звертаючи увагу на повітряні тривоги, логістичні труднощі, тривалі терміни виготовлення упаковки тощо.
ДОТ обіцяв прояснити цю ситуацію з строками з Командуванням сил логістики ЗСУ, яке і виставило завдання на поставку у такі стислі терміни. Однак зрештою в укладених угодах з переможцями залишилась кінцева дата поставки 25 грудня.
Переможці
Одеське ТОВ «Юг прод торг» заснована в 2022 році. Тоді фірмою володів і керував Олександр Пашнік із Миколаєва. В липні 2023 року фірму переоформили на миколаївців Євгена Степанюка і Володимира Дорошенка. «Наші Гроші» вже повідомляли про зв’язки власників фірми з підприємцем Максимом Бревдою, який станом на 2022 рік був відомий як радник мера Миколаєва Олександра Сєнкевича, а ще раніше – як радник екс-голови Миколаївської ОДА Олексія Савченка.
З 2023 року фірма натендерила 51,67 млн. Нинішні контракти з ДОТ — найбільші.
ТОВ «Партнер юкрейн» з Дніпра на ринку з 2017 року. Власник і бенефіціар фірми теж дніпрянин Станіслав Яблонський, частка в підприємстві належить АТ «ЗНВКІФ «ВС Інвестмент» Владислава Штіпельмана. Фірма була заснована, як «Партнер декор» і займалася торгівлею фарфором, скляним посудом і засобами для чищення, потім виробництвом текстилю. «Партнер юкрейн» підприємство стало в 2022 році, з жовтня 2023 вид діяльності змінився на виробництво харчових продуктів. Цьогоріч з засновників вийшла Ганна Бублій і на її місце прийов венчурний інвестиційний фонд Інвестмент. З третього грудня цього року фірмою керує Катерина Руденко, яка є керівницею та власницею ТОВ «Фуд хоспіталіті груп» зареєстрованої в жовтні цього року.
З 2020 року «Партнер юкрейн» натендерила 121,86 млн грн, контракти з ДОТ — найбільші.
Читайте по темі: Українські захисники за добу знищили понад 1100 окупантів та 66 артситем ворога
ТОВ «Ходорівський м’ясокомбінат» з Львівщини зареєстроване в 2005 році. Керує фірмою Дмитро Матвійко, належить підприємство Миколі та Людмилі Согор. Остання також володіє чи має частки в ТЗОВ «Естетік клінік «Генезис», ТЗОВ «Лемберг», ТЗОВ «Лемберг-агро», ТОВ «Лемберг-флаверс».
З 2022 року м’ясокомбінат натендерив 75,1 млн грн. Контракт з ДОТ — найбільший.
Оксана Цокур, «Наші гроші»
Распечатать