Гроші за "хвороби": як в одеських лікарнях заробляли на ухиленні від мобілізації?
Поки що анестезіолог – єдиний, хто отримав підозру. Хоча за даними слідства, в схемі брали участь десятки лікарів та посадовців медико-соціальної експертної комісії. Nikcenter з’ясував деталі гучної корупційної справи та знайшов вартісне майно, яке під час великої війни придбали родини очільників відділень Одеської обласної клінічної лікарні.
Довідки в обмін на долари
Поїздки за кордон, дорогі подарунки та пишні святкування: так протягом останніх років виглядають соцмережі дружини анестезіолога клінічної лікарні Івана Б. Його прізвище редакція приховує через ст. 296 Цивільного кодексу України, яка забороняє згадувати повне ім’я підсудних до вироку.
Дружина лікаря Аліна Б. цьогоріч лише закінчила Одеський національний медичний інститут, а її чоловік офіційно заробляє до 400 тисяч гривень на рік.
Читайте по темі: На Київщині у Вишневому розірвали договір на реконструкцію школи з цінами вище ринкових
Фото з профілю дружини лікаря Аліни Б. в Інстаграм
Кілька місяців тому, згідно з реєстром МВС, дружина анестезіолога стала власницею двох автівок: Audi Q7 та Nissan Rogue, сукупною вартістю десь 2,3 мільйони. В той же час її мати отримала у власність Mercedes-Benz CLA 250 2016 року випуску, вартість якого може складати 800 тисяч гривень. А це – майже чотири її річні зарплати на посаді лаборанта з бактеріології в Одеській клінічній лікарні.
28 жовтня Івана Б. затримали правоохоронці за підозрою в ймовірному хабарництві. За версією правоохоронців, він міг допомагати чоловікам, які ухилялися від військової служби, отримати “фіктивну” інвалідність.
Слідство вважає, що за хабарі він збирав у лікарні медичні документи про неіснуючі захворювання та “госпіталізацію” чоловіків. А потім домовлявся з посадовцями МСЕК та Пенсійного фонду, щоб військовозобов’язані швидко і безперешкодно отримали другу чи третю групу інвалідності. Розцінки на ці послуги були від 6 до 12 тисяч доларів.
Виявлені під час обшуків у родичів підозрюваного кошти. Фото: ДБР
Виявилося, що в червні 2024 року лікар Іван Б. оформив другу групу інвалідності й собі. На суді він запевняв, що в нього “загострилися кардіологічні захворювання після коронавірусу”.
Експерт GovTech та колишній радник міністра охорони здоров’я Роман Ланський на особистому досвіді знає, як працює МСЕК. За його спостереженнями – саме серцево-судинні захворювання найбільш масово фальсифікують для отримання статусу людини з інвалідністю.
“Це на першому місці серед всіх фальсифікацій. Якщо приходить повністю здорова людина, навіть немає за що зачепитися, то, в основному, приписують якусь серцево-судинну хворобу. Ці захворювання майже неможливо перевірити без глибокого аналізу”, – розповів експерт журналістам.
Читайте по темі: Окупанти вночі вдарили по Дніпру балістикою: семеро людей постраждало
Виключення з військового обліку через інвалідність надає змогу виїхати за кордон навіть під час воєнного стану. Суд вирішив відправити підозрюваного до СІЗО з правом внести заставу в 10 мільйонів гривень. Однак його захист оскаржив таке рішення і заставу зменшили вдвічі – до 4,9 млн грн.
“Він десь за щось засуджений?! Його провину довели?! Я теж можу дуже багато наплести, придумати. Це у нас такі правоохоронні органи. Ні на які теми я спілкуватися не хочу і весь цей весь цирк влаштувати не треба, окей?”, – відповіла дружина лікаря Аліна Б. на запитання журналістів.
Один з адвокатів, який захищає підозрюваного в хабарництві лікаря та його родичів, – одесит Денис Толпиго. Журналісти з’ясували, що до 2021 року він був прокурором Одеської місцевої прокуратури №1.
Затриманий лікар зі своїм захисником Денисом Толпиго на судовому засіданні. Фото: Суспільне Одеса
Обіймаючи цю посаду, Толпиго засвітився у справі про вимагання 25 тисяч доларів хабара за звільнення фігуранта справи про шахрайство від відповідальності. Провадження в цій справі закрили, тому що закінчився строк досудового розслідування.
Примітно, що серед державних службовців саме працівники прокуратури найчастіше оформлювали собі інвалідність, щоб отримувати значні надбавки до і так високих зарплат.
Лікарі фейкових пацієнтів
“Оскільки вам 55 років, ми будемо йти по серцю. Ми там красиво все написали, я вже дивився виписки… Потім я вам дам дівчинку з пенсіонки, вона скаже, які документи потрібні. Щойно ви отримаєте, ви одразу виходите з рішенням МСЕКу, що друга група”, – таку телефонну розмову підозрюваного анестезіолога Івана Б. з одним із клієнтів зафіксували слідчі.
Експерти пояснюють, що медико-соціальна експертна комісія підтверджує показання до інвалідності на основі документів, які отримує з медичної системи. Після висновків лікарів справу для МСЕК готує лікарсько-консультативна комісія, створена при медзакладі.
Під час обшуків в Одеській клінічній лікарні в анестезіолога знайшли медичні картки 21 пацієнта, які рахувалися в стаціонарі, а також карту пам’яті зі скриншотами їхніх даних на електронному сервісі Health24.
Серед доказів, згідно з матеріалами справи, – і роздруківка зі списком чоловіків, яких анестезіолог направляв на дослідження до розташованого поблизу клінічної лікарні приватного діагностичного центру GBL Clinic. На роздруківках комп`ютерної томографії “пацієнтів” були зроблені від руки виправлення – ймовірно, які зміни треба прописати, щоб підтвердити вигадані хвороби.
Схема купівлі фіктивної інвалідності, викрита правоохоронцями в Одесі.
В іншій розмові лікар пояснював чоловіку, що йому оформляють документи про госпіталізацію на тиждень – в цей час “пацієнту” треба просто сидіти вдома.
У матеріалах справи журналісти знайшли згадки про хвороби, які приписували військовозобов’язаним пацієнтам. Це – кардіологічні та ендокринні діагнози, а також ускладнення після вірусних захворювань.
“Якщо діагнози відмінні від серцево-судинних захворювань, скоріше за все, просто в документах гіперболізують важкість проблеми в організмі, щоб витягнути на “групу”. Тому що так простіше потім, якщо до них прийшли з перевіркою правоохоронні органи, описати, що в людини було загострення, тому помилилися з результатами”, – пояснює експерт Роман Ланський.
Документи виписок та медичних карток пацієнтів стаціонару, крім лікуючого лікаря, підписують завідувачі відділень. Вони ж періодично проводять огляди таких хворих та входять до лікарсько-консультативних комісій, які надають документи для отримання інвалідності.
Роман Ланський додає, що в теорії такі документи хтось з медпрацівників може сфабрикувати і без відома керівництва відділень. Однак, якщо ця схема покриває багато ланок серед лікарів, ймовірно, задіяний і сам стаціонар.
“Підробити з керівництвом стаціонару набагато надійніше і легше. Бюрократи, які в цій системі давно, намагаються зробити всі документи так, щоб мінімізувати ризик бути спійманими під час перевірки”, – говорить експерт.
Тож можемо припустити, що очільники деяких відділень обласної клінічної лікарні знали про цих “фіктивних” пацієнтів. Тим паче, що їхні родичі обзавелися вартісним майном під час повномасштабного вторгнення.
Елітний автопарк і новий будинок під час війни
Відділення ендокринології в Одеській обласній клінічній лікарні очолює Олена Петросян. Її син Георгій у 2023 році обзавівся автівкою Tesla X, згідно з реєстром МВС. Вона могла коштувати десь 2,2 мільйони гривень. Наступного року у чоловіка з’явилася ще й нова BMW X5 XDRIVE 30D, що теж підтверджує реєстр транспортних засобів. Її вартість може бути понад 4,5 мільйони.
Нова автівка BMW X5 XDRIVE 30D коштує близько 4,5 мільйони гривень
Крім цього, син лікарки цьогоріч став власником нерухомості в передмісті Одеси, де розташована автомийка, та приміщення магазину в центрі міста. В ньому розташовується один із магазинів спортивного харчування, що входить до великої місцевої мережі. Вона працює в регіоні понад 11 років, як повідомляється в соцмережах бренду.
Георгій Петросян згадується як контактна особа магазину на маркетплейсі Prom, однак сайт мережі та реквізити для оплати належать іншим людям. Він зареєстрований як фізична-особа підприємець з січня 2023 року. Однак в коментарі Nikcenter повідомив, що в бізнесі – ще з 2014 року.
Згідно з Єдиним реєстром юросіб, чоловік дійсно реєстрував попередній ФОП у 2014 році та закрив його у 2018 році. Наступного разу він зареєструвався як приватний підприємець у 2020 році, однак цього разу всього на пів місяця.
“
”, – сказав чоловік журналістам Nikcenter.
На його батька Артема Петросяна з 2018 року зареєстрований будинок площею майже 500 кв. м в Крижанівці, у передмісті Одеси. У перший рік великої війни у нього з’явилась нова BMW X5, згідно з реєстром транспортних засобів.
Будинок чоловіка завідувачки відділення ендокринології обласної клінічної лікарні в передмісті Одеси. Скриншот з Google Earth
За даними аналітичної системи YouControl, у чоловіка немає бізнесу. Однак відомо, що у 2015 році він балотувався до Одеської обласної ради та обіймав посаду заступника генерального директора компанії “Панком-Конго”. Це дочірнє підприємство збанкрутілої у тому ж 2015 році компанії “Панком-Юн”, яка пов’язана з одеським екснардепом Олексієм Козаченком.
Під час повномасштабного вторгнення завідувачка відділення ендокринології Олена Петросян разом з чоловіком почала зводити ще один приватний будинок в передмісті Одеси. Їхні земельні ділянки розташовані біля маєтка ректора Одеського національного медичного університету Валерія Запорожана в курортній частині Крижанівки – на березі моря біля Лузанівського лісу.
Будівництво на території земельних ділянок подружжя Петросян. Скриншот з Google Earth
Крім земельної ділянки, на лікарку Петросян зареєстрована лише квартира в збудованій наприкінці 1990-х років багатоповерхівці на околиці Одеси.
Прибуткова справа
Відділення пульмонології, де лікують захворювання органів дихання, в Одеській обласній клінічній лікарні очолює Ірина Гонтар. У 2023 році вона придбала земельну ділянку біля Лиманки на 5 соток за пів мільйона гривень, як свідчать дані земельного кадастру. Також лікарка стала власницею квартири на 70 кв. м в житловому комплексі “Чотири сезони”. Квартира без ремонту такої ж площі зараз коштує тут десь 3 мільйони гривень. Щоправда, вклавшись ще на етапі будівництва житлового будинку, лікарка могла витратити менше.
ЖК “Чотири сезони” в Одесі. Фото: Будова
Цікаво, що попереднє житло в новобудові Гонтар придбала не так давно – у 2020 році. Це – двокімнатна квартира в ЖК “Михайлівське містечко”. А у 2016 році у лікарки з’явилася також двокімнатна оселя в новозведеному комплексі “Вернісаж”.
Завідувачка відділення кардіології одеської клінічної лікарні Ірина Севергіна отримала торік будинок на 130 кв. м в Затоці в подарунок. Крім нього в лікарки є приватний будинок в Одесі площею 215 кв. м, квартира в новобудові та ще одна – в старій багатоповерхівці.
Цьогоріч у її чоловіка Владислава Севергіна, заступника медичного директора з хірургії в міській лікарні №1, з’явилася автівка Hyundai Tucson 2017 року випуску. Очільниця відділення кардіології на початку 2022 року стала власницею Range Rover Evoque.
Наразі публічно не відомо, хто з лікарів обласної клінічної лікарні проходить по справі “анестезіолога” щодо організації схеми отримання фіктивної інвалідності. Крім медзакладу та помешкань ймовірних фігурантів, обшуки пройшли і в обласній медико-соціальній експертній комісії.
Кабінет в МСЕК Одеської області. Фото: Одеське життя
“Задача МСЕК – це не сліпо дивитися всі документи, чи вони відповідають групі інвалідності. Вони, в тому числі, мають перевіряти їхню достовірність. Банально працівники комісії можуть запитати у стаціонару, а чи справді ця людина там лікувалася. І ще чимало можливостей з’ясувати, чи це не фейкова історія. Але через корупційну історію вони закривають на це очі”, – розповів ексрадник міністра охорони здоров’я Роман Ланський.
Після скандалу очільниця МСЕК Одеської області Олена Станіславова написала заяву на звільнення. Вона зазначила в річній декларації за 2023 рік, що її зарплата становить трохи більше 350 тисяч, а пенсія – 120 тисяч гривень.
Станіславова очолювала МСЕК останні 10 років. Однак чимало дороговартісного майна знайти у посадовиці, на відміну від її колег в інших регіонах, журналістам поки не вдалося. Цьогоріч, згідно з даними реєстру МВС, вона стала власницею лише автівки Toyota C-HR Hybrid 2024 року випуску. Таке авто може коштувати близько 40 тисяч доларів.
Колишня керівниця Одеської МСЕК Олена Станіславова
Проте її син ще до початку повномасштабного вторгнення отримав у власність дві квартири в новобудові та звів великий приватний будинок. Андрію Станіславову належать одно- та двокімнатна квартири в ЖК “Аркадія Хілс”. Друге помешкання займає майже 100 кв м: зараз такі квартири з ремонтом коштують тут близько 5,5 мільйонів гривень.
Син ексочільниці Одеської МСЕК Андрій Станіславов. Фото з профілю в Фейсбук
У курортному приморському селі Санжійка син екскерівниці одеської МСЕК придбав земельну ділянку у 2017 році. Вже за кілька років тут з’явився просторий двоповерховий будинок. Незважаючи на те, що його досі не ввели в експлуатацію, він виглядає повністю добудованим та обжитим.
Будинок, зведений на земельній ділянці сина екскерівниці Одеської МСЕК. Скриншот з Google Earth
В аналітичній системі Youcontrol журналісти не знайшли у Андрія Станіславова бізнесу. Судячи з тегів його особистого номеру, зараз він веде рієлторську діяльність. Однак, за даними джерел, згідно з податковими відомостями, чоловік не отримував протягом останніх 10 років офіційного доходу в Україні. Наразі ні Андрій Станіславов, ні його мати, ексочільниця Одеської МСЕК не надали журналістам коментар.
Корупція в медико-соціальних експертних комісіях шкодить під час війни та залишається великою проблемою для людей, які дійсно мають інвалідність. Замість того, щоб допомагати відновлюватися та гідно жити людям з проблемами зі здоров’ям, ця структура стала способом заробітку на пільгах та звільненні від мобілізації.
Уряд вже готує зміни в законодавстві, щоб зробити процес отримання статусу людини з інвалідністю більш прозорим. Зазначають і експерти: тільки якщо автоматизувати більшість етапів, а лікарі та працівники комісій не знатимуть, чиї документи розглядають, тоді буде шанс на рівні можливості.
Автор: Оксана Орсач, nikcenter.org
Распечатать