Пошук по сайту:

18 янв 2025 г. 12:11:36

У Черкаській області найбільше прокурорів з інвалідністю

У Черкаській області найбільше прокурорів з інвалідністю
У Черкаській області найбільше прокурорів з інвалідністю
Черкаська область є однією з перших за кількістю осіб з інвалідністю серед прокурорів.

Якщо в Офісі генерального прокурора такий статус мають всього лише 6% співробітників, то на Черкащині ця цифра в 4,5 рази вища.

Прокурорська інвалідність: як через суди отримували величезні пенсії

В Україні у двох областях виявили аномальну кількість прокурорів з інвалідністю. Йдеться про Хмельницьку (29% прокурорів мають інвалідність) та Черкаську (27% осіб з інвалідністю) області. Тут осіб з інвалідністю втричі більше, ніж у прокуратурах в інших регіонах. І всі вони вийшли на пенсію, використовуючи особливі права для осіб з інвалідністю.

Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) у цих регіонах за дивним збігом обставин надавали статус особи з інвалідністю саме тим прокурорам, які ще не мали необхідного для прокурорської пенсії стажу. Закон "Про прокуратуру" дозволяє отримувати високу прокурорську пенсію, маючи всього 10 років стажу, якщо є інвалідність. По всій країні 525 прокурорів отримують десятки тисяч гривень пенсії, скориставшись статусом особи з інвалідністю, та продовжують працювати.

Читайте по темі: СБУ затримала чиновників Мін’юсту за вимагання хабарів

Вже колишня голова Хмельницької МСЕК Тетяна Крупа перебуває під арештом, тоді як у Черкаській МСЕК вдалося уникнути корупційного скандалу. Важливо зазначити, що серед прокурорів з інвалідністю є й ті, хто дійсно має проблеми зі здоров’ям. Однак ситуація, коли прокурори використовують оформлену інвалідність, продовжують повноцінно працювати і через суди отримують величезні пенсії, викликає багато запитань щодо справедливості чинної системи.

ЗМІ проаналізували декларації десятків черкаських прокурорів та знайшли тих, хто використав отриманий від МСЕК висновок для того, щоб раніше вийти на високу прокурорську пенсію. Наприклад, Володимир Зубенко, начальник управління представництва інтересів держави в суді прокуратури Черкаської області, торік щомісяця отримував у середньому 112,7 тис. грн зарплати і 39,6 тис. грн пенсії.

І хоч за прокурорськими мірками це невелика пенсія, це значно більше, ніж може отримати будь-який пенсіонер. Річ у тому, що зараз максимальна пенсія обмежена розміром 10 прожиткових мінімумів (це 23,6 тис. грн). Прокурори таке обмеження знімають через суди.

Прокурор судиться з Пенсійним фондом щонайменше з 2016 року. Згідно з матеріалами справи №712/7210/16-а, пенсію з інвалідності (як і саму інвалідність) Володимир Зубенко оформив ще у 2009 році. Одразу ж він перейшов з низької пенсії з інвалідності на високу прокурорську пенсію (в розмірі 80% зарплати). У 2016 році він через суд вимагав перерахунку. І на той момент у нього було всього 17 років та майже 3 місяці стажу. Тобто у 2009 році, коли він отримав статус особи з інвалідністю, у нього було всього лише 10 років стажу.

Що цікаво, саме 10 років стажу необхідно, аби, маючи інвалідність, отримати високу прокурорську пенсію. А без статусу особи з інвалідністю треба вже 25 років стажу. Отже, щойно Зубенко напрацював 10 років стажу, він оформив інвалідність та почав отримувати з ПФУ десятки тисяч гривень.

Андрій Замотайло, керівник Черкаської місцевої прокуратури, торік задекларував щомісячну пенсію у 20,9 тис. грн (поки що він не зняв обмеження розміру через суд). Згідно з матеріалами справи 580/652/19 (це адміністративна справа з його позовом проти ПФУ), Замотайло почав працювати у 2006 році. А у 2017 році, маючи 10 років стажу, він перейшов з пенсії з інвалідності на прокурорську пенсію.

"Ч.9 ст. 86 Закону №1697-VII передбачено, що прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія з інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років", – йдеться в матеріалах справи. Пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати.

Це лише два черкаських прокурори, які завдяки статусу особи з інвалідністю отримали собі десятки тисяч гривень пенсії. Насправді це поширена практика. І що цікаво, користуються нею саме молоді прокурори: щойно отримавши 10 років стажу і всього через кілька років після свого 30-річчя, правоохоронці переходять на високі пенсії.

Черкаська очільниця МСЕК та її чоловік-пенсіонер із СБУ

Останні роки Черкаську МСЕК очолює Наталія Масенко. Перша її декларація на сайті НАЗК з’явилася 16 березня 2021 року. Вона звітувала за попередній, 2020 рік. Наталія Володимирівна разом з чоловіком Олександром Синьогубом вже тоді отримувала пенсію. Її щомісячна зарплата у МСЕК складала 28,5 тис. грн (з податками), також жінка отримувала 4,3 тис. грн пенсії. А її чоловік, пенсіонер, щомісяця отримував від ПФУ 12,7 тис. грн.

Читайте по темі:

Наталія Масенко tidttiqzqiqkdant qeqidttiddeiqthab

Вже у 2021 році Олександр Синьогуб відкрив ФОП (надання в оренду нерухомого майна). У подружжя достатньо майна, аби заробляти на оренді. Наталії Масенко належать дві квартири в Черкасах, земельна ділянка в Мошнах (Черкаська область), квартира в Смілі, у власності чоловіка – дві земельні ділянки в с. Мала Смілянка, житловий будинок площею 187,7 квадрата в Малій Смілянці.

Будинок подружжя

Олександр Синьогуб теж має досвід судів заради вищої пенсії. Щоправда, без схеми з інвалідністю. Чоловік очільниці МСЕК працював у СБУ, тому зараз він вимагає "визнати протиправними дії ПФУ щодо обмеження з 01.04.2019 розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність".

Синьогуб та Масенко живуть у будинку площею майже 188 квадратів недалеко від Черкас, у селі Мала Смілянка. Журналістам вдалося знайти цю будівлю: це двоповерховий просторий будинок з облаштованою ділянкою. Його придбали ще до того, як чоловік очільниці МСЕК відкрив ФОП. Отже, подружжя, отримуючи зарплати з бюджету, змогло придбати собі просторий дім.


Распечатать