Маєток голови НБУ: зв’язки Андрія Пишного з "Астерс" і держбанками
Про це пише oboz.
Зараз по сусідству зі Слюсаренком родина Пишного будує маєток площею майже 900 квадратів. А "Астерс" Дідковського, зокрема завдяки партнерству з держбанками, – це чи не найбільша юридична фірма в Україні, яка спеціалізується на фінансах та банках.
Маєток Пишного: що ще відомо про зв’язки очільника Нацбанку
У декларації голови НБУ Андрія Пишного є дві земельні ділянки Світлани Пишної (донька), вони розташовані фактично на пляжі біля котеджного містечка Riviera Village. Ділянка поряд належить компанії відомого підприємця Сергія Слюсаренка "Лебедівські ставки". Він також зараз фактично є бізнес-партнером Пишної. Тут будують маєток (один поверх підземний) площею 891,7 кв. м.
Читайте по темі: Голову екоінспекції Карпатського округу Ладовського викрили у незаконному збагаченні
Зв’язки голови Нацбанку із Слюсаренком не обмежуються його маєтком. Сергій Слюсаренко володіє 50% компанії "Укрборг" (ліцензіат Нацбанку). Ще 50% компанії належить відомому українському адвокату Олексію Дідковському. Це один із найуспішніших адвокатів України, який спеціалізується на банківській справі.
У липні 2015 року Ощадбанк направив вимогу уряду і президенту РФ про компенсацію втрат внаслідок анексії Криму. Свої прямі збитки держбанк оцінив у суму близько 15 млрд грн. Тоді банк очолював чинний голова НБУ Андрій Пишний. Вже в 2016-му в "Астерс" оголосили на офіційному сайті, що вони допомагають Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, головному юридичному раднику "Ощадбанк", у зв’язку із позовом "Ощадбанку" до Російської Федерації.
Американська фірма Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan справу виграла (отримала $1,3 млрд). Свою порцію слави отримали і їхні "помічники" в Україні – "Астерс". Це стало чи не найвідомішою історією їхнього успіху. "Ми закликаємо інші українські компанії як державної, так і приватної форм власності звертатися до міжнародного арбітражу для того, щоб відновити справедливість і змусити окупанта відповісти хоча б за економічні втрати України внаслідок розбійного нападу на нашу країну", – процитувала пресслужба Ощадбанку главу правління фінустанови Андрія Пишного.
Фактично завдяки "Ощаду" в "Астерс" з’явилась можливість взяти участь у справі, яка змінила їхню позицію на ринку та статки. Вони стали чи не найбільшими гравцями ринку і улюбленцями не тільки "Ощаду", але й інших держбанків. Наприклад, ПриватБанк і Національний банк України витратили на боротьбу з колишнім власником фінустанови Ігорем Коломойським 900 млн грн. Велика частина цієї суми (за даними ЗМІ близько 700 млн) дісталася компанії Дідковського "Астерс Консалт".
Саме в період, коли компанія "Астерс" почала співпрацювати з "Ощадом", родина Пишного зробила крок для будування свого маєтку. Так, у липні 2015-го Ощадбанк на чолі з Пишним вирішив судитись з РФ, як пізніше виявилось, зокрема за допомогою "Астерс", а в червні 2015-го, за місяць до того, у фірмі партнера власника "Астерс" Сергія Слюсаренка "Джой Форест" з’явилась нова співвласниця – дружина Пишного Людмила.
Ймовірно, участь у "Джой Форест" дозволила їй отримати ділянку землі в елітному передмісті. Зараз ділянка оформлена на доньку Пишного Світлану, саме вона є власницею маєтку площею 900 квадратів, який тут будує родина голови НБУ.
OBOZ.UA не стверджує, що саме Пишний був ініціатором залучення "Астерс" і що це пов’язано з отриманням земельної ділянки чи участі в статутному капіталі "Джой форест" членів його родини. Ми направляли в НБУ запит із проханням до Андрія Пишного прокоментувати інвестиції в маєток, однак відповідь по суті не отримали. Хоча такий зв’язок може викликати у незалежного спостерігача справедливі сумніви щодо відсутності конфлікту інтересів.
"Астерс" отримувала великі прибутки від держбанку
Читайте по темі: Окупанти вночі вдарили по Дніпру балістикою: семеро людей постраждало
"Астерс", зважаючи на інформацію на їхньому сайті, і зараз вважає, що їхня участь у виграші $1,3 млрд для "Ощаду" – чи не найважливіша подія в житті компанії. Про це досягнення повідомляють на сторінці "Астерс" як про ключове. Однак при цьому юристи на своїй сторінці не уточнили, що насправді це перемога американської компанії Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, якій вони допомагали.
Після "Ощаду" найбільшим відомим клієнтом "Астерс" став ще один держбанк – "Приват". Ще в 2016-му, до початку судової тяганини з колишніми власниками ПриватБанку, виручка "Астерс Консалт" у 2018-му, коли були підписані договори з державним банком і регулятором, злетіла до 290 млн грн.
Компанія Дідковського також вимагала повернути борги і у клієнтів Сведбанку. Колишня віцепрезидентка "Правекс Банку" Ірена Кільчицька публічно звинуватила учасників цієї угоди у відмиванні великих сум. "Коли вже йшла операція з продажу проблемного банку, раптом звідкись акціонери Сведбанку поповнили статутний фонд на $100 млн, які потрапили на офшорні рахунки. Це було чисте відмивання грошей. Сведбанк особисто обслуговував юрист Олексій Дідковський. Після продажу банку Мюллер-Ханке (був головою правління) купив собі віллу в Італії (цю інформацію легко перевірити), а Дідковський – будинок у Лондоні й перевіз туди сім’ю. Також під час роботи Сведбанку юридична компанія Дідковського здійснювала "юридичне" обслуговування... Щомісяця з рахунків банку списувалися мільйонні витрати, щоб платити цій компанії нібито за юридичне обслуговування", – заявила Кільчицька в інтерв’ю "ГОРДОН".