Після аудиту комунальники Харкова знизили ціну солі на 41%
Разом із договором замовник опублікував додаткову угоду про зниження ціни на 41%. Економія склала 43,38 млн грн. Це відбулось після того, як Держаудитслужба вдруге прийшла перевіряти цей тендер. Про це повідомляється у системі «Прозорро».
Тендер оголосили ще в травні з очікуваною вартістю 135,60 млн грн. Комунальники хотіли замовити 18 тис т технічної кам’яної солі з протизлежувальною добавкою по очікуваній ціні 7 533 грн за тонну.
Це приблизно на рівні середніх тендерних цін восени 2023 року, проте навесні 2024 року вже було вище, ніж у договорах інших замовників. Наприклад, у травні райони Києва замовляли сіль по 3 546–3 680 грн/т. Київ ближче до західного кордону, через який везуть імпортну сіль, ніж Харків, однак це не пояснює двократну різницю в ціні.
Товар мали поставляти насипом до кінця року, а оплачувати цілих пів року після поставки.
Анонімна фірма скаржилась замовнику, що він встановив до солі вищі вимоги, ніж ДСТУ 4246:2003 та ДСТУ 8853:2019. А саме масову частку хлористого натрію не менше 99,3% замість 97,5%, масову частку вологи не більше 0,15% замість 0,25%, а також плавильну здатність не менше 10 г/г замість 5 г/г.
Замовник відповів, що вимоги до солі у цих ДСТУ є мінімальними. Мовляв, сіль з вищим вмістом хлористого натрію якісніша, а плавильна здатність забезпечує максимальний ефект танення снігу та льоду.
У червні ТОВ «Укрхімстандарт» подало звернення в ДАСУ щодо дискримінації. Окрім вищезгаданих вимог, фірма нарікала на вимоги, що учасник повинен мати можливість поставляти не менше 125 т солі на день і приймати-передавати товар за вагою в місці відвантаження за визначеною замовником адресою з використанням автомобільних ваг.
На тендер прийшло шість фірм, які під час активного аукціону запропонували такі ціни:
76,72 млн грн, або 4 262 грн/т – ТОВ «Тес Ойл Логістик»;
77,38 млн грн, або 4 299 грн/т – ТОВ «Зальц»;
88,20 млн грн, або 4 900 грн/т – ТОВ «Укрхімстандарт»;
106,20 млн грн, або 5 900 грн/т – ТОВ «Наноекспо+»;
106,20 млн грн, або 5 900 грн/т – ТОВ «Лекс-Груп»;
107,00 млн грн, або 5 944 грн/т – ТОВ «Торговий дім «Грандес».
Трьох найдешевших учасників відхилили. Фірми «Тес Ойл Логістик» і «Зальц» не подали банківські гарантії, а «Укрхімстандарт» завантажив файли, які не відкривались. Невдовзі ДАСУ почала перевіряти тендер. У серпні замовник повідомив про намір укласти договір із «Наноекспо+», а ДАСУ не виявила порушень. Потім до листопада на тендері не відбувалось нічого, крім продовження переможцем строку дії його пропозиції та банківської гарантії.
Так було, доки ДАСУ 11 листопада не почала другий моніторинг і не запитала замовника, чому не укладений договір. Адже він мав бути укладений протягом 15 днів після акцепту, і лише у випадку обґрунтованої необхідності цей строк міг бути продовжений до 60 днів.
Комунальники поки не відповіли аудиторам, але 18 листопада оприлюднили договір. Як виявилось, він був укладений ще 15 серпня. Разом із договором опублікували додаткову угоду від 18 листопада. Нею ціна солі була знижена 41% – із 5 900 грн до 3 490 грн за тонну. Відповідно вартість договору зменшилась із 106,20 млн грн до 62,82 млн грн.
Знижена ціна відповідає ринку. Так, у листопаді Залізничний район Львова замовив сіль по 3 800 грн/т, Ковель на Волині – по 3 550 грн/т, а Калуш на Франківщині – по 3 458 грн/т.
Отже, економія внаслідок зниження ціни до ринкового рівня склала 43,38 млн грн.
За неоприлюднення або порушення термінів оприлюднення договору уповноваженій особі загрожує штраф 1 700 грн. При цьому термін застосування штрафу складає два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – з дня його виявлення.
За даними порталу «Spending.gov.ua», жодної оплати за нинішнім договором ще не було.
Харківською «Наноекспо+» володіє та керує Павло Петрович. За даними «Харківського антикорупційного центру», раніше співвласником цієї фірми був син екс-мера Феодосії Олександр Шайдеров; Шайдеров після анексії Криму отримав російське громадянство, яке не показує в українському реєстрі; крім того, він продовжив вести бізнес у Криму.
Як пише «Ґвара медіа», у травні Антимонопольний комітет України повідомив про початок розгляду справи щодо можливого «порушення ТОВ «Наноекспо+» і ТОВ «Мавел Україна» законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених КП «Централізована закупівельна організація Харківської міської ради» на закупівлі дорожньої та технічно кам’яної солі» восени 2023 року. АМКУ може розглядати справу протягом трьох років.
Загалом із 2020 року з фірмою уклали договорів через «Прозорро» на 429,15 млн грн.
Анна Сорока, «Наші гроші»
Окупанти вночі вдарили по Дніпру балістикою: семеро людей постраждало