Посадовці «Центренерго» закупили по підробним документам низькоякісне вугілля 4,3 млрд гривень
Про це стало відомо з матеріалів відповідного кримінального провадження, відкритого ДБР.
У 2023-2024 роках ПАТ «Центренерго» уклало кілька договорів на поставку вугілля з компаніями ТОВ «Енерго Ресурс Груп» (45114874), ТОВ «Вугільна Компанія Оптенерготорг» (43050814), та ТОВ «Глобал Софт Україна» (наразі ТОВ «Тожрайм», 43305877) на 4,3 млрд грн.
Усі угоди передбачали поставки вугілля з базовою ціною 5076 грн за тонну (з ПДВ). За умовами договорів, у разі погіршення якості надавалися знижки від 1,3% до 10%, а за покращення — надбавки до 2,5%. Якщо зольність вугілля перевищувала 35% або вологість — 14%, ціна знижувалася до 507,6 грн за тонну.
Порушення умов договорів та фіктивні сертифікати
Слідство виявило, що замість якісного вугілля постачали продукцію невідомого походження без належної перевірки. Використовували підроблені сертифікати якості, нібито видані збагачувальними фабриками. Продукція завантажувалася в залізничні вагони і прямувала на ТЕС без необхідного контролю. Це стало можливим завдяки попередній домовленості з посадовими особами «Центренерго».
Отримані кошти перераховували на рахунки підставних фірм, знімалися готівкою та розподілялися між учасниками схеми. Наприклад, ТОВ «Вугільна Компанія Оптенерготорг» перевело 35 млн грн на рахунок ТОВ «Енерджі Капітал Груп», яке фактично не веде жодної діяльності, а його керівник виїхав на окуповану ворогом територію у 2022 році.
Компанія «Енерго Ресурс Груп» закуповувала вугілля у фірм, які займалися зовсім іншими видами діяльності, зокрема, торгівлею автомобілями. Так, ТОВ «Кевіан Драйв» та ПП «ОЛ Транс Глобал» отримали понад 143 млн грн за постачання вугілля, однак податкові органи заблокували більшість накладних через підозру у фіктивних операціях.
Окрім цього, «Енерго Ресурс Груп» декларувало оренду двох фабрик в ТОВ «Новіекс» у Донецькій області: селище Цукурине, Покровський район, вул. Шахтна, буд. 40; місто Мирноград, Покровський район, вул. Гірнича, буд. 2. Перевірка показала, що ці об’єкти не використовувалися для виробництва, оскільки не подавали звітів про викиди забруднюючих речовин. Цукурине знаходиться в зоні активних бойових дій та регулярно піддається обстрілам, що робить використання цих потужностей неможливим. Також відсутні дані про придбання електроенергії для роботи цих фабрик, що підтверджує їхню фіктивність.
Також «Енерго Ресурс Груп» декларувало фіктивні операції з:
ВП «Західвуглезбут», чиї податкові накладні блокувалися через ризиковий статус контрагентаТОВ «Євросмарт», реалізували 8 авто, проте оплати не булоПП «ОК Авто», придбання 11 авто без фактичних оплат, підприємство визнано ризиковимТОВ «Мейтіс», продаж 27 авто без виплат, реалізація дизельного палива не підтвердженаТОВ «Ойл сейлз груп», продаж дизельного палива (QR талони)грн без оплати, отримувач не мав транспортних засобів для використання цього паливаТОВ «Кентос», придбання дизпаливаТОВ «Адоніс Прайм», придбання дизельного палива на 27,6 млн грн, виплата 10 млн грн, відсутність транспортних засобів на балансі для використання палива.ТОВ «Левайс-Трейдінг» та ТОВ «ТД «Гринлайт», ймовірне обготівковування коштівДержавна податкова служба (ДПС) виявила масштабну схему фіктивних угод за участю кількох підприємств, пов’язаних із постачанням вугілля, що, ймовірно, мали на меті легалізацію коштів та ухилення від сплати податків.
ТОВ «ВК «Оптенерготорг», згідно з документами, уклало угоди на придбання кам’яного вугілля у кількох компаній на загальну суму понад 100 мільйонів гривень. Однак перевірки ДПС виявили численні порушення та ознаки фіктивної діяльності контрагентів. ТОВ «Норматекс» не подавала звіти до податкових органів та не мала достатніх ресурсів для здійснення реальних господарських операцій. ДПС визнала цю компанію ризиковою через відсутність необхідних умов для діяльності та недостовірні дані у податкових деклараціях. ТОВ «Енерджі капітал груп» за даними податкової звітності, фактично придбала лише незначну частину заявленого обсягу вугілля для підрядника. Також виявлено, що компанія не здійснює діяльності за зазначеною юридичною адресою.
ТОВ «Енергосенс» отримало перерахування, проте податкові органи встановили, що це підприємство не подавало звітність і не має працівників, що вказує на ознаки фіктивності.
Виявлені порушення можуть свідчити про масштабну схему з виведення державних коштів та ухилення від сплати податків.
Окрім іншого, досудовим розслідуванням встановлено, що посадовими особами підрядників «Центренерго» протягом 2023-2024 років використовуються реквізити фіктивних підприємств у якості передоплати за вугілля, з метою їх подальшого обготівкування, штучного створення первинних бухгалтерських документів (договорів, актів здачі-прийняття робіт (надання послуг), рахунків-фактур, видаткових накладних, податкових накладних та інших документів), які стали підставою для формування штучних витрат, що в подальшому вплинуло на фінансовий результат підприємств та об’єкт оподаткування.
Распечатать