Пошук по сайту:

18 янв 2025 г. 12:22:29

Масове вербування українців: компромат і гроші на службі «руського миру»

Масове вербування українців: компромат і гроші на службі «руського миру»
Масове вербування українців: компромат і гроші на службі «руського миру»
Дівчата і хлопці з повітряними кулями в руках вишикувалися в кілька лав на сходах. Згори – підлітки з блакитними кулями, знизу – з жовтими. Це патріотичне фото на обкладинці фейсбук-сторінки Бахмутського індустріального фахового коледжу залишиться там, поки жива сама сторінка.

Зараз таке фото не зробиш. Бахмут окупований, коледж ліквідований – недотягнув сім років до свого столітнього ювілею, а його будівля частково зруйнована. Останній допис на сторінці датований 21 лютого 2022 року – він присвячений Дню рідної мови. 

Чим займався в цей день один із першокурсників цього закладу, Володимир Маркін, який вивчав там фінанси та банківську справу? Напевно, готувався до змагань із кульової стрільби – вони мали відбутися найближчими днями у Львові (він так і не поїде на них – скасують через повномасштабне вторгнення).

Життя Маркіна було розмірене і розплановане: вранці навчання, пообіді – тренування, а після нього сідаєш за домашні завдання – так і день минув.

"За місцем навчання характеризується позитивно. Має дружні стосунки з однолітками, за характером спокійний, доброзичливий, займається спортом, шкідливих звичок не має", – напишуть потім про Маркіна в судовому вироку.

У тому ж вироку є й інші рядки: визнати його винним у наданні збройним формуванням держави-агресора допомоги у веденні бойових дій проти ЗСУ та позбавити його волі на 10 років.

Покарання за колабораціонізм (ч. 7 ст. 111-1 Кримінального кодексу України) передбачає більший строк ув’язнення для дорослих, а для неповнолітніх, яким на момент вироку був Маркін, 10 років – це максимум.

Починаючи з березня 2022 року Маркін був навідником у Бахмуті. Він передавав російському куратору з позивним "Коліно" дані про те, де стояли підрозділи ствольної та реактивної артилерії Збройних сил України, куди переміщалася українська військова техніка, де Сили оборони організували свої склади і де розміщувалися бійці.

Серед об’єктів, інформацію про які Маркін надав росіянам, був і його рідний коледж. Незабаром після цього туди прилетіло.

Володимир Маркін став одним із 272 людей, яких засудили в Україні за колабораціонізм у 2022-му. Наступного року ця цифра стрибнула до 793 засуджених.

Проте на ворога працювали не тільки вони. Друге розповсюджене останнім часом явище – це підпал автівок, що належать військовослужбовцям і волонтерам. Так, станом на кінець вересня правоохоронці зафіксували 266 фактів підпалу, що сталися в різних регіонах України за цей рік (йдеться не лише про прифронтові).

Дії навідників і паліїв – результат роботи російських спецслужб, які намагаються вербувати українців і часом досягають успіху. Результати цього вербування можна побачити в новинах. Проміжний – у повідомленнях про постраждалих внаслідок влучання російської ракети або чергове спалене авто. Фінальний – у кадрах від СБУ, де на руках підозрюваних вже дзвенять кайданки, або із зали суду.

А з чого все починається? Які методи використовують російські спецслужби для того, щоб залучити до підривної діяльності українських громадян? І які слабкі місця вони знаходять? 

Відповіді на ці запитання шукаємо разом із представником держпроєкту "Хочу к своим" з позивним "Террі". 

Цей проєкт Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що був підтриманий ГУР МО, СБУ та Офісом омбудсмана, презентували ще в липні цього року. Він збирає і розповсюджує інформацію щодо українців, засуджених за держзраду і колабораціонізм, які хотіли б потрапити в список для обміну з РФ і бути переданими Росії. Надає можливість зізнатися у своїй співпраці з ворогом тим українцям, які хотіли б "припинити таку діяльність на визначених умовах". А також дозволяє повідомити про осіб, що співпрацюють з російськими спецслужбами.

Опинився в списках цього проєкту і Володимир Маркін. Він точно знає, де "свої".

Вербування перетворилося на масмаркет

Щоб завербувати в 1954 році канцелярського службовця Джона Вассала з посольства Великобританії в СРСР, Комітету держбезпеки довелося потрудитися. Один зі співробітників управління з обслуговування дипкорпусу, який був приставлений до посольства, дізнався, що Вассал – гей. КДБ вирішило скористатися цією обставиною – декриміналізація гомосексуальності у Великобританії відбудеться лише за тринадцять років.

До Вассала приставили агента, який зблизився з ним і познайомив із нічним життям Москви. На одній із вечірок, організованих КДБ, англійця напоїли, а потім сфотографували в пікантних позах із кількома партнерами. Цими фото КДБ почав шантажувати клерка, і він погодився на співпрацю – за винагороду. До свого арешту в 1962 році Вассал встиг передати Радянському Союзу масу секретної інформації, яка проходила крізь його руки, і заробити на цьому цілий статок.

До масового розповсюдження інтернету вербування було схоже на китобійний промисел: потрібно було багато часу, щоб вистежити здобич, а потім багато зусиль, щоб загарпунити її та відбуксирувати до берега. В епоху інтернету гарпун поступився популярністю рибальській сіті. І хоча "риба", що потрапляє в цю сіть, досить дрібна, у випадку російської агресії навіть підліток-коригувальник з телефоном може стати причиною зруйнованих об’єктів та численних жертв. Інтернет дозволив перетворити завербованих із продукту ручної роботи на масмаркет.

"". Якщо переглянути викладені у відкритий доступ розмови з українцями, яких уже засудили за співпрацю зі Збройними силами РФ, ці слова можна зустріти не раз. Заборонена в Україні соціальна мережа, до якої можна отримати доступ через VPN, стала зручним інструментом для російських спецслужб. 

Вона дозволяє знайти людину саме з того населеного пункту або області, що наразі цікавить вербувальника. Але що ще зручніше – "ВКонтакте" переповнена "патріотичними" сторінками, на яких користувачі діляться своїми думками про війну. Просто і логічно відстежити того, хто залишив коментар на підтримку Росії, але проживає в Україні, і вступити з ним у контакт.

Так само патріотів Росії відстежують і за допомогою коментарів на подібних сторінках у найпопулярнішій в Україні соціальній мережі Телеграм або під прокремлівськими відео в Youtube.

Наприклад, на початку цього жовтня 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна отримали брат і сестра з Харківщини. Вони відстежували маршрути та графік руху залізничних ешелонів Сил оборони і збирали інформацію про пункти базування українських військ у районах Балаклії та Ізюму.

Як повідомили в СБУ, цих двох харків’ян у 2023 році дистанційно завербував кадровий співробітник головного управління Генштабу Збройних сил РФ, більш відомого як ГРУ. А дізнався він про їхні погляди, прочитавши антиукраїнські дописи у прокремлівських Телеграм-каналах.

Інший вирок, про який також стало відомо днями – 15 років позбавлення волі для мешканця Чернівецької області, який працював у сервісі доставки. Як кур’єр він на власному скутері об’їжджав місцевість і фіксував об’єкти військової та критичної інфраструктури. Цього агента дистанційно завербувала не ГРУ, а ФСБ. І зробила вона це, зокрема, після того, як знайшла антиукраїнські дописи буковинця в російських відеочатах.

Компромат, гроші й ідея

Розповідає анонімний представник проєкту "Хочу к своим" на позивний "Террі":

Всі ці нові методи – це лише адаптація старих і давно випробуваних інструментів під нові реалії. Передусім, звісно, у ворога працюють шантаж і гроші. Ці інструменти використовують десятиліттями, просто методи збору компромату стали більш технологічними.

Наприклад, є ціль завербувати людину, в якої є величезні борги. Нерідко причиною боргів є те, що людина – лудоман. 

Щоб вийти на таку людину, знаходять якийсь тематичний форум, групу або спільноту, де збираються гравці в азартні ігри. Вербувальник довгий період втирається в довіру не просто одного індивіда, а всієї спільноти. Для цього він має розумітися на конкретній грі, на якій спеціалізується ця спільнота, грати в цю гру, так само програвати гроші, так само жалітися на життя. В процесі він визначає людину, яка може піддатися на вербування. Очевидно, що хтось обмовиться в цій спільноті, що в нього є проблеми з грошима.

Після цього заводиться дружба. Вони ж уже в одній спільноті, їх і так багато що пов’язує. А потім на основі спільної проблеми – а це борги – вербувальник каже: "У мене є знайомий, якому потрібна інформація – я на нього вже працюю. І я від нього вже отримую гроші. Хочеш, підтягну тебе?". Так все і зав’язується.

Окрім спільнот навколо азартних ігор є й спільноти з онлайн-іграми. Ворог долучається і туди, і там вербує свою агентуру. А вона через свій молодий вік доволі сильно ведеться, на жаль, і, в тому числі, не на дуже великі гроші. 

Щодо компромату – методика та сама, просто замініть лудоманів, наприклад, на свінгерів або на будь-яку компрометуючу спільноту чи захоплення, яке в українському суспільстві вважається компрометуючим. У свінгерів є свої спільноти? Мабуть, так. А механізм роботи буде такий самий.

Палії автівок

Станом на кінець вересня правоохоронці зафіксували понад 266 фактів підпалів автомобілів військовослужбовців і волонтерів, починаючи з початку року. І з цим пов’язаний інший метод, яким користуються російські спецслужби – пропозиція легкого заробітку, яку розміщують в анонімних телеграм-каналах. Здебільшого на таку пропозицію пристають українці віком від 18 до 35 років, повідомляють у Генпрокуратурі

– Переважна більшість виконавців, близько 90%, мають корисливий мотив – бажання легкого заробітку. За такі злочини пропонують від 700 до 3000 доларів. Але не пам’ятаю випадку, щоб виконавець отримав запропоновану суму, – коментує речниця Офісу генпрокурора Надія Максимець – Під час спілкування з кураторами вони спочатку виконують завдання, а потім очікують передачі коштів. Але цього не відбувається. 

Іноді за підпалами ловлять і підлітків. Так, наприклад, у середині вересня київська поліція разом із СБУ затримала 16-річного студента. Той приїхав у серпні з Черкащини до Києва, щоб вивести з ладу кілька військових автівок. За це йому обіцяли тисячу доларів.

Першою машиною, яку зловмисник підпалив вночі на Подолі, стала автівка, яку придбали журналісти та читачі "Української правди" для бійців 46-ої бригади. За кілька днів її мали передати військовим. Свій злочин хлопець зняв на відео – для звіту. 

Це досить приземлені людські слабкості, які будуть працювати завжди: шантаж, пропонування грошей… Але потрібно розуміти, що фактор ідеології нікуди не дівся. І він доволі суттєвий. Йдуть роки, а дурники, які дотепер вірять у "русский мир", в "наследие Великого Советского Союза", не зникли. І це величезне поле для роботи ворога. 

Ці люди почасти працюють не за гроші. Тобто ворог отримує агентуру, яка працює безоплатно, та ще й ініціативна. І цей фактор буде ще досить довго відігравати значну роль.

  qxdiquiquitzrz

Тепер студенту загрожує 8 років тюрми за перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період (ч. 1 ст. 114-1 Кримінального кодексу України).

Головна мета цих підпалів – дестабілізація ситуації всередині країни, пояснюють правоохоронці. З одного боку, російські спецслужби сподіваються на невдоволення військових і волонтерів, які буцімто будуть виставляти претензії правоохоронним органам, владі чи суспільству в цілому. З іншого – це дозволяє російській пропаганді транслювати тези про дихотомію українського суспільства і видавати підпали за протести українців проти власних Збройних сил.

Але разом із тим, такі підпали можуть бути і перевіркою агента, до якого в майбутньому можна буде звернутися із ще більш вигідною пропозицією.

"Поступово людина втрачає відчуття страху за свої дії"

Розповідає Террі:

Якщо людина впоралася з таким тривіальним завданням, як підпал авто, то згодом їй можуть доручити щось більш серйозне.

Важливо розуміти: задача ворожого вербувальника – щоб завербована людина втратила відчуття небезпеки, причому втрачала його поступово. Думаю, що в людей, недотичних до тематики, є стереотип про те, що, наприклад, співробітник ФСБ завербував агента й одразу дає йому мегазадачу – дізнатися локації аеродромів підскоку нашої авіації. Це працює не так.

Спочатку завербований агент отримує дуже дрібну, маленьку і, здавалося б, незначну задачу. Приклад із практики. Завербованому кажуть: дізнайся розклад автобусів у провінційному містечку, тому що цього розкладу немає в онлайні. Людина дізнається, і, здавалося б, що тут такого? Він просто комусь віддав розклад автобусів і отримав невелику винагороду у крипті. Але людина не розуміє, що цей розклад потрібний для планування переїзду іншого агента, що працює на більш серйозному рівні.

І поступово людина втрачає відчуття страху за свої дії. Тобто вона думає: в тому, що вона дала розклад, нічого страшного немає. Людина зживається з цією думкою, а потім отримує задачу, наприклад, сфотографувати міст. 

Причому її ж не просять встати за три метри від мосту і сфотографувати опори. Її просять це зробити, проїжджаючи поряд на машині з відстані 150 метрів. Ну, що тут такого? Це теж не мегазадача. Але вона вже складніша, ніж просто дістати розклад автобусів. І так далі.

І, може, колись людині дадуть завдання, пов’язане з локаціями базування української авіації. Тобто це вже найвищий левел.

Чи є окремі параметри, такі як вік чи стать, які роблять людину більш цікавою для вербування? Ні, це не має значення. Коли ви заходите на сайт "Хочу к своим" і дивитесь на фото засуджених, то бачите різний вік, стать і соціальний статус. Це звичайні люди. У більшості нормальна освіта, нормальне життя, був нормальний достаток. І коли ти починаєш читати, за що вони засуджені, це вражає.

Вражає саме той факт, що ці люди інколи просто не могли подумати на три кроки вперед. Наприклад, на сайті є профіль засудженого колаборанта, який складав фотографії для свого ФСБшника-куратора в теку на Google диск, яка так і називалась "Фото для куратора".

Тобто тут ідеться не про далекоглядність, а про те, що тобі дадуть 50 баксів у криптовалюті за зовсім нескладну роботу: кілька фото, чийсь контакт або спалена автівка. І для багатьох колаборантів це, на жаль, доволі сильний стимул, який затьмарює той факт, що ці дії зламають їм життя. 

При цьому російські спецслужби постійно обманюють колаборантів: платять не в повній мірі або не платять взагалі. А після того, як цих агентів викрили, засудили та готові передати російській стороні – їх просто не забирають.

Зрозумійте головне. Колаборантів, які вирішать працювати на ворога, кинуть, як використаний інструмент, і більше вони нікому не будуть потрібні. Кацапам точно.

***

Рустем Халілов

Окупанти вночі вдарили по Дніпру балістикою: семеро людей постраждало

Читайте по темі:

Нерухомість у столиці, мільйонна зарплата та сумнівні рішення у справах: що відомо про членкиню ВРП Ольгу Попікову
Нерухомість у столиці, мільйонна зарплата та сумнівні рішення у справах: що відомо про членкиню ВРП Ольгу Попікову
Лукашенко перетворив Білорусь на чумний баракі: як ЄС та Україна відгороджуються від ненадійної сусідки
Лукашенко перетворив Білорусь на чумний баракі: як ЄС та Україна відгороджуються від ненадійної сусідки
Про російські стратегії закінчення війни та несподіванка з наступом на Курськ
Про російські стратегії закінчення війни та несподіванка з наступом на Курськ
У Кропивницькому приховали ціни у тендері на ремонт лікарні за 116 млн гривень
У Кропивницькому приховали ціни у тендері на ремонт лікарні за 116 млн гривень
Продав вугілля - купив котедж за 35 мільйонів: Як родина ексзаступника міністра енергетики Немчинова збагатилася під час війни
Продав вугілля - купив котедж за 35 мільйонів: Як родина ексзаступника міністра енергетики Немчинова збагатилася під час війни
Мерія Одеси використовуючи "заточки" уклало тендер на реставрацію лікарні із завищенням цін
Мерія Одеси використовуючи "заточки" уклало тендер на реставрацію лікарні із завищенням цін
У Дніпрі на послуги з благоустрою заклали 17 млн гривень із заточками
У Дніпрі на послуги з благоустрою заклали 17 млн гривень із заточками
Справу члена КРАІЛ Яхнія, який отримував гроші від російської платіжної системи "Даймонд Пей", закрито
Справу члена КРАІЛ Яхнія, який отримував гроші від російської платіжної системи "Даймонд Пей", закрито
Комбриг 80-ї ОДШБр: Рота десантників за два дні до початку наступу на Курщину тихо перейшла кордон і сиділа в засідці
Комбриг 80-ї ОДШБр: Рота десантників за два дні до початку наступу на Курщину тихо перейшла кордон і сиділа в засідці
Школу у Києві відремонтують за 215 мільйонів, використавши будматеріали за завищеними цінами
Школу у Києві відремонтують за 215 мільйонів, використавши будматеріали за завищеними цінами

Распечатать