На Курщині російська армія атакує дронами на оптоволокні, захищеними від РЕБ
Підрозділи ЗС РФ почали застосовувати безпілотники, які летять, розмотуючи за собою котушку з оптоволоконним кабелем. Завдяки цьому пристосуванню вони можуть обійти засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) ЗСУ. Китайські виробники продають пристрої такого типу, і їх можуть придбати як росіяни, так і українці. Про нові дрони, які з’явились на лінії фронту в Україні та РФ, розповіло видання Forbes.
Журналісти нагадали про особливості прориву в Курську область, який вдалось провести ЗСУ. Спершу українські підрозділи вивчили частоти, на яких працюють дрони противника, потім "заглушили" їх засобами РЕБ. Після цього російські оператори не мали можливості керувати пристроями, тоді як українці працювали на інших частотах і діяли безперешкодно. Щоб таких ситуацій було менше, можна використати кілька методів. Один з них — дрони зі "штучним інтелектом": коли вони втрачають зв’язок з оператором, то не падають, а летять на вказану ціль. Цей метод застосовують ЗСУ, пояснюється у статті. Другий — передавання сигналу за допомогою оптоволоконного кабелю, який тягнеться від БПЛА до оператора. У такому випадку РЕБ не може встановити перешкоди для сигналу і пристрій долітає до цілі. Цей метод помітили на полі бою в Курській області, пояснили журналісти. Росіяни назвали пристрій "Князь Вандал Новгородський". Водночас, аналогічні винаходи є в України: це пропозиція німецької компанії HIGHCAT і їх вже показували на полі бою.
A detailed demonstration of FPV drone with fiber optic control developed by Chinese Skywalker Technology.
— Clash Report (@clashreport) August 19, 2024
Depending on the flight range requirement, the drone is offered with 1, 5 and 10 km cable reels.
The 5 km cable reel weighs 1.1 kg. pic.twitter.com/2D210lCx5G
Дрони РФ — деталі
На відео, яке транслював російський дрон, видно, як він підлітає до української бронемашини, ймовірно, в Курській області, і йому не заважають засоби РЕБ. Журналісти написали, що пристрій несе з собою котушку оптоволокна вагою близько 2,5 кг. Дрон назвали "Князь Вандал Новгородський" — це розробка Новгородського науково-виробничого центру "Ушкуйникʼ, пише Forbes.
"Відео цієї атаки має вищу роздільну здатність, ніж зазвичай, і взагалі не створює перешкод, подібно до російської атаки на Гір’і [на Курщині — ]", — наголошують журналісти, стверджуючи, що роздільна здатність говорить саме про оптоволокно.
Крім російського розробника, на ринку можна знайти продукцію китайської компанії Skywalker Technology — вона доступна і для РФ, і для України. Виробник запевняє, що котушка з оптоволокном на 5 км важить 1,1 кг. В асортименті — пристрої, здатні літати на відстань від 1,5 до 10 км. На кадрах від виробника бачимо БПЛА, до якого під дном прикріплено контейнер зі спеціальним отвором. З отвору виходить кабель, який тягнеться до пульта керування. Коли пристрій починає рух, котушка поступово розмотується, сигнал з камери вільно доходить до оператора, а оператор вільно віддає команди. Висота польоту — до 5 м, свідчить відео. Пристрій може маневрувати, обплітаючи дерева, кущі та інші перешкоди, доки вистачає кабелю. Він має кілька варіантів — з ракетою, дрон-камікадзе та доповнення для перетворення цивільного БПЛА на військовий, пояснило Forbes.
Forbes назвало переваги та недоліки дронів з оптоволокном. Переваги — сигнал захищений від перешкод, висока якість зображення. Недоліки таких пристроїв:
Читайте по темі: Росіяни розсилатимуть мешканцям ТОТ електронні повістки, - ЦНС
зростає вага і зменшення дальності;зменшення кількості вибухівки;гілки дерев та інші фізичні перешкоди можуть завадити польоту до цілі;по кабелю можна вийти на оператора.Журналісти наголосили, що не варто думати, наче новітні пристрої переважатимуть на лінії фронту. Водночас вони є найкращим рішенням в умовах густих засобів РЕБ і коли потрібно провести швидку атаку. Крім того, їх можна застосовувати на спеціальних керуючих безпілотниках з системою штучного інтелекту, який буде контролювати інші пристрої.
"Ще пів року тому ця технологія не була навіть чутками. Зараз він на відкритому ринку і знищує цілі", — підсумувало видання.