Що потрібно знати військовозобов’язаним під час зустрічі з представниками ТЦК
В Україні триває загальна мобілізація, і чи не щодня експерти коментують нові правила, які після набрання чинності законом про мобілізацію змінили порядок військового обліку. Оскільки військовозобов’язаним буває складно слідкувати за всіма змінами, експерти ГО “Юридична сотня” зібрали основні пункти, про які потрібно знати українцям під час дії воєнного стану. Про них пише Протокол.
Документи, які зобов’язані носити при собі українці
Усі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні обов’язково мати при собі документи, що посвідчують особу, а також військово-обліковий документ. Військовозобов’язані мають пред’являти їх на вимогу:
уповноваженого представника ТЦК та СП;
поліцейського;
представника Державної прикордонної служби — у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Крім того, до 16 липня включно громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік або вже перебувають на ньому, зобов’язані були оновити свої облікові дані. В іншому випадку, у представників ТЦК з’являться підстави для притягнення порушників до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі від 17 000 до 25 500 грн.
За словами експертів ГО “Юридична сотня”, адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210 210-1 КУпАП, може бути накладено протягом 3-х місяців із дня його виявлення, але не пізніше ніж через 1 рік із дня його вчинення.
“Самостійне оновлення даних не скасовує право представників ТЦК та СП вручати повістки. Вони й надалі мають такі повноваження”, — кажуть юристи.
Коли поліція може затримати військовозобов’язаного
Нацполіція має право затримати військовозобов’язаного за порушення ст. 210 (порушення правил військового обліку) і 210-1 (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) КУпАП.
Читайте по темі: СБУ проводить контррозвідувальні заходи у Шевченківському районі Києва
Якщо військовозобов’язаного незаконно утримують у ТЦК та СП, людина має право зв’язатися з рідними, а також звернутися за безоплатною правовою допомогою з проханням надати адвоката за рахунок держави. Юристи зазначали, що адвокат має викликати слідчо-оперативну групу і повідомити, що військовозобов’язаного утримують у ТЦК та СП. Далі — звернутися до суду на території, де розташований військкомат.
Родичі військовозобов’язаного можуть звернутися до суду навіть посеред ночі. Для цього можна викликати охорону, яка чергує цілодобово і попросити зв’язати з начальником канцелярії. Той зобов’язаний викликати чергового слідчого суддю. І далі адвокат має подати скаргу про незаконне утримання людини під вартою.
Як ТЦК можуть покарати порушників
Закон вимагає від військовозобов’язаних:
з’являтися за викликом до ТЦК та СП у строк і місце, зазначені в повістці;
надавати під час мобілізації (з подальшим відшкодуванням державою вартості) нерухомість, транспортні засоби та інше майно військовим формуванням, силам цивільного захисту;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби;
військовозобов’язані та резервісти, які приписані до військової частини для проходження служби або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов’язків за посадами, зобов’язані з’явитися на збірні пункти ТЦК та СП у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, зобов’язані з’явитися до частини у строки, визначені командирами частини;
військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки та розвідувальних органів України зобов’язані з’явитися за викликом керівників;
контрактники резерву служби цивільного захисту зобов’язані з’явитися за викликом керівників;
інші військовозобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом президента України про оголошення мобілізації зобов’язані уточнити свої облікові дані через ЦНАП або електронний кабінет, або в ТЦК та СП;
громадянин зобов’язаний з’явитися в разі отримання повістки про виклик до ТЦК та СП у зазначені в ній місце та строк;
у разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротші строки, але не пізніше 3 діб від визначених у повістці дати та часу, повідомити про причини неявки, звернувшись до ТЦК та СП. Або будь-яким іншим способом з подальшим прибуттям у строк, що не перевищує 7 календарних днів.
керівник ТЦК та СП протягом 5 днів з дня отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адмінзатримання надсилає такому громадянину рекомендований лист з вимогою з’явитися до військкомату.
Якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не з’явився до військкомату, ТЦК та СП звертається до суду щодо тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації на строк до виконання або відкликання такої вимоги.
Також якщо українець порушує один із перелічених пунктів, представник ТЦК може звернутися до поліції щодо здійснення адміністративного затримання та доставки такого громадянина до військкомату.