Пошук по сайту:

18 янв 2025 г. 12:14:48

Депутатська розкіш: гроші з бюджету на житло, особисті кошті на Rolex і автомобілі

Депутатська розкіш: гроші з бюджету на житло, особисті кошті на Rolex і автомобілі
Депутатська розкіш: гроші з бюджету на житло, особисті кошті на Rolex і автомобілі
За час повномасштабної війни з Росією, українці неодноразово були свідками бездумних рішень влади витрачати бюджетні кошти: на плитку в десятках тилових міст, та асфальт у прифронтових, кількамільярдні дорожні розв’язки в столиці та десятки-сотні мільйонів на дороги по всій Україні, а ще серіали, барабани, овочерізки…

Черговими кількамільйонними витратами з бюджету є компенсації оренди житла в Києві для народних депутатів. З березня 2022-го до квітня 2024 року на це вже пішло 64,5 мільйонів гривень. За цей час правом на компенсацію скористалися 160 нардепів, а це 40% усього депутатського корпусу.

Журналісти проаналізували декларації народних обранців та виявили, що дехто купує «Ролекси» та нерухомість за кордоном і одночасно бере компенсації на оренду житла у столиці. Щобільше — низка народних депутатів орендує житло за понад 60 тисяч гривень на місяць, що перевищує їхню зарплату.

Про це йдеться у матеріалі «Слідства.Інфо».

Пільга для найзаможніших

Згідно з деклараціями народних обранців, найбагатшими серед тих, хто просить компенсацію у держави, є кілька представників групи «Відновлення України».

Депутат Олег Воронько упродовж 2022 року взяв з бюджету 237 тисяч гривень. У своїй останній декларації нардеп вказав майже 1,5 мільйона доларів, понад 1 мільйон євро, а також сотні тисяч в інших валютах.

Олег Воронько xtidziqduikqhab

Читайте по темі: Росіяни розсилатимуть мешканцям ТОТ електронні повістки, - ЦНС

Олег Воронько

Євген Яковенко за понад 2 роки повномасштабного вторгнення отримав понад пів мільйона гривень компенсації. Разом з тим депутат має 950 тисяч доларів, 830 тисяч євро, майже 2 мільйони гривень особистих заощаджень. Його дружина теж має кругленькі суми у доларах, євро, і гривнях.

Євген Яковенко

Валерій Гнатенко протягом 2022-2023 років отримав 434 тисячі гривень компенсації. Водночас він спільно із дружиною має понад 3 мільйони гривень заощаджень, яка торік ще й ще й заробила понад 4 мільйони гривень.

Валерій Гнатенко

Журналісти  намагалися поспілкуватися із представниками «Відновлення України», утім депутати не відповіли на дзвінки та повідомлення.

Квартира в Іспанії, інвестиція у польську нерухомість і нова AUDI

Однією з найбільш показових стала історія зі «Слугою Народу» Євгеном Петруняком. За час повномасштабної війни депутат отримав 486 тисяч гривень компенсації, щоправда, у декларації вказати орендоване житло забув.

Читайте по темі: В Одесі лунають повторні вибухи

Євген Петруняк

У вересні 2022-го, дружина Петруняка придбала квартиру в Іспанії на 130 квадратів та інвестувала понад 1 мільйон злотих двом польським забудовникам.

Наприкінці квітня цього року депутат придбав AUDI S7 2023 та вказав ціну вдвічі меншу за ринкову.

Журналісти  зателефонували Петруняку та запитали про його декларації. Нардеп попросив надіслати йому письмовий запит, запевнивши у тому, що обов’язково надасть відповіді на всі запитання.

Журналісти надіслали запит та декілька разів впродовж тижня нагадували про нього. Пізніше, журналісти намагалися ще раз поспілкуватися з нардепом телефоном, втім контакт Петруняк заблокував, а телефонні дзвінки з інших номерів ігнорував. У висновку, Євген Петруняк так і не відповів на запит.

«Дзвоните, щоб спровокувати»?

Ще один «Слуга Народу» Владлен Неклюдов обурився запитанням журналіста та заявив, що немає житла, тому і має право винаймати та отримувати компенсацію.

Владлен Неклюдов

Нардеп орендує квартиру площею 116 квадратів в одному з найпрестижніших ЖК у центрі Києва — «Новопечерських Липках». Вартість помешкання схожої площі по сусідству з нардепом, стартує від 65 тисяч гривень. При цьому, місячна зарплата депутата не сягає і 57 тисяч гривень.

Нардеп Ігор Негулевський від «Слуги Народу» запитання про оренду квартири, за яку бере компенсацію у держави, називає «особистими», тому відмовляється про це говорити.

Ігор Негулевський

Натомість в оголошеннях за адресою, де винаймає житло Негулевський, журналісти знайшли пропозиції квартири схожого розміру — від 60 тисяч гривень на місяць. Це більше за місячну зарплатню нардепа. 

Ролекси, елітний автопарк та компенсація на готель

За перші півтора року повномасштабного вторгнення нардеп від «За майбутнє» Сергій Лабазюк отримав 316,5 тисяч гривень компенсації за проживання в готелі «Київ».

Сергій Лабазюк

У той час, поки бюджетним коштом депутатові компенсували проживання, Лабазюк придбав люксовий годинник «Rolex Oyster Perpetual Datejust» за майже 400 тисяч гривень. У тому ж 2022-му автопарк сім’ї Лабазюків поповнився новими автівками. Нардеп користується двома Porsche Cayenne 2019, одним Land Rover Range Rover 2017 та Mercedes-Benz S 400 2021 року випуску. Дружина нардепа — Віолета Лабазюк — очільниця Хмельницької облради, на підставі договору користується новеньким Mercedes-Benz G63 AMG 2023 року. Вартість автівки — від 7,5 до 15 мільйонів гривень залежно від комплектації.

Минулого літа сімʼя Лабазюків нарешті придбала житло на столичному Печерську і припинила брати гроші на оренду у держави. 

Відповідають лише письмово

Кілька депутатів зголосилися надати письмові відповіді на запитання редакції. Нардеп Андрій Жупанин у вересні одружився. Його дружина має квартиру в Києві, однак депутат заявив, що не проживає спільно з нею через її маму.

«У квартирі моєї дружини проживає її мама. Вона переїхала до Києва з Кривого Рогу, оскільки жити в Києві для неї наразі безпечніше та спокійніше. Враховуючи, що квартира дружини має площу 43 кв. м, трьом дорослим людям розміститися у ній було б непросто».

Андрій Жупанин

Вартість оренди депутат не вказав, пояснивши це конфіденційністю інформації, яка може бути розкрита лише за згодою орендодавця.

На майданчиках оголошень у ЖК на Печерську, вартість квартир з ідентичною площею депутатській, стартують від 60 тисяч гривень. Щомісячна зарплата депутата — 51,5 тисячі гривень.

З десятка депутатів, лише двоє змогли надати відповіді про вартість оренди квартири в Києві. Так, депутат Максим Пашковський вказав, що вартість оренди його квартири теж в Печерському районі, обходиться у 37 тисяч гривень.

«Частково зазначена сума компенсується у порядку, визначеному чинним законодавством України, залишок зазначеної суми орендної плати — покриваю власним коштом», — говорить Пашковський.

Максим Пашковський

Також нардеп додав, що підтримує зміни в Законі України «Про статус народного депутата України».

«Якщо суспільство ініціює зміну цього Закону, тоді жодних сумнівів — виконувати норму Закону без будь-яких «але». Чи підтримую я зміни в законодавстві України в цій частині? Так, це було б справедливо. Можу сказати, що і без зміни законодавства будь-який заможний нардеп, що декларує десятки чи сотні мільйонів гривень доходів, може відмовитися від компенсації за власним бажанням», — заявив нардеп Пашковський.

Чи є рішення?

Нардеп Юрій Камельчук заявляє, що 40 тисяч гривень депутатської зарплати йде «на нуль».

«У мене житла немає ні у Львові, ні в Києві, тому доводиться орендувати. У нас рівень зарплат — 40-45 тисяч гривень, цього вистачає на оренду квартири й на таке собі харчування. Квартира плюс комунальні, плюс транспорт. Тобто 40 тисяч гривень йде на те, щоб вийти на нуль», — зазначає Камельчук.

Юрій Камельчук

Також нардеп додає, що не розуміє дорогих покупок своїх колег та вказує на морально-етичну сторону проблеми.

Головний редактор «Руху ЧЕСНО» Олександр Саліженко, який оцінює спосіб життя народних обранців, переконаний, що рішення з компенсацією оренд можна знайти так, щоб інтереси тих, хто справді цього потребує, були враховані.

«Безперечно, врегулювати ще більш точно цей процес можна. З одного боку, це має робити Апарат Верховної Ради та регламентний комітет. І якраз компетенції НАЗК зіставити спосіб життя цього народного депутата реально, або відносно його декларації і його компенсації, чи за житло, чи за транспорт. Тому було б бажання, все можна врегулювати. Будемо сподіватися, що в наступному скликанні будуть якісь зміни і в цьому плані», — заявив експерт «Руху ЧЕСНО».

Окрім мільйонів на компенсації оренди житла, держава оплачує депутатам відрядження, поїздки Україною та за кордон, а також платить заробітні плати їх помічникам. На ці потреби щороку з бюджету витрачаються мільйони гривень. 

«Слідство.Інфо» і надалі продовжуватиме досліджувати, чи всі народні депутати, які отримують компенсацію, мають на неї право, і чи дійсно матеріальний стан обранців виправдовує таку «необхідність».

Читайте по темі:

Окупація Ізюма: «Постійно змінювалися в’язні і над усіма знущалися»
Окупація Ізюма: «Постійно змінювалися в’язні і над усіма знущалися»
Секрети голови Нацполу Івана Вигівського: успішні родичі, нелегальний бізнес і торгівля з фігурантами справ
Секрети голови Нацполу Івана Вигівського: успішні родичі, нелегальний бізнес і торгівля з фігурантами справ
Як контрабандист Альперін "рішає" через "кишенькових" суддей
Як контрабандист Альперін "рішає" через "кишенькових" суддей
Життя в пеклі: Як власник Ельдорадо та Гуліверу бізнесмен Віктор Поліщук тероризує сусідів
Життя в пеклі: Як власник Ельдорадо та Гуліверу бізнесмен Віктор Поліщук тероризує сусідів
Контрабандист Козловський: Як «тиснути» на журналістів, прикриваючись «Європейською солідарністю»
Контрабандист Козловський: Як «тиснути» на журналістів, прикриваючись «Європейською солідарністю»
Впіймай мене, якщо зможеш: литовського волонтера підозрюють у шахрайстві
Впіймай мене, якщо зможеш: литовського волонтера підозрюють у шахрайстві
Як директор ДП «Ліси України» Болоховець, очолив корупцію і незаконну вирубку дерев у лісових господарствах
Як директор ДП «Ліси України» Болоховець, очолив корупцію і незаконну вирубку дерев у лісових господарствах
Як пройшов останній день оновлення даних у столичних ТЦК
Як пройшов останній день оновлення даних у столичних ТЦК
Трамвай на Зубру не поїде: Хто та як приватизував землю під нову вулицю на Сихові
Трамвай на Зубру не поїде: Хто та як приватизував землю під нову вулицю на Сихові
Крадії з "великого будівництва": що цінного знайшли у їх телефонах та компʼютерах
Крадії з "великого будівництва": що цінного знайшли у їх телефонах та компʼютерах

Распечатать