Відмивання коштів та наркотрафік: як скандальна EasyPay братів Авраменків отримала ліцензію від НБУ?
Про це пише СтопКор.
У 2024 році Національний банк скасував реєстрацію участі ТОВ "ФК "ЕЛАЄНС" у платіжних системах. Це компанія, яка відповідно до Реєстру платіжної інфраструктури є непрямим учасником міжнародних платіжних систем Visa та MasterCard та діє під брендом "Fondy". Причиною такого скасування є отримана від правоохоронних органів інформація, що діяльність ТОВ "ФК "ЕЛАЄНС" містить ризики виникнення загроз національній безпеці України. Проте це не єдина платіжна система в Україні, що потребує пильної уваги.
Ще 9 травня 2023 року Національний банк України прозвітував про компанії, що були включені до Реєстру платіжної інфраструктури. І от серед тих, хто отримав ліцензію на надання платіжних послуг, є ТОВ "Фінкомпанія "Контрактовий дім", яка обслуговує EasyPay та має одних і тих же власників – Олексія та Антона Авраменків.
Читайте по темі: Росіяни розсилатимуть мешканцям ТОТ електронні повістки, - ЦНС
Проте ця компанія ще не так давно, у 2022 році, була замішана у справі "IBOX банку", діяльність якого було припинено у зв’язку зі скандалом про приймання платежів за азартні ігри. Тоді НБУ викрив компанії, які по суті були фіктивними, оскільки у більшості з них працювало по одному співробітнику. Ці компанії не мали сплаченого статутного капіталу, активів та виручки та жодного відкритого рахунку в інших банках. Проте "IBOX банк" змінював для цих компаній призначення платежів (міскодинг) та класифікував подібні операції як ставки за спортивний покер, потім ці кошти перераховувались на великі букмекерські компанії.
А от в кінці цього ланцюжка – термінали самообслуговування, через які ці кошти надходили на рахунки фіктивних підприємств. І серед цих операторів є EasyPay (оператор – ТОВ "Фінкомпанія "Контрактовий дім").
Які ще сумнівні операції, ймовірно, оплачуються через EasyPay
За даними ТГ-каналу "Джокер", через EasyPay нібито активно здійснюються платежі за наркотики, зброю та інші нелегальні операції. Крім того, EasyPay успішно зайняв нішу азартних ігор після виходу GlobalMoney з ринку. Проте власники EasyPay активно заперечують ці звинувачення.
Але от аналіз відкритих джерел свідчить про те, що ресурс "Джокер" має вагомі підстави для своїх звинувачень. Адже ще у 2019 році на сайті Президента була зареєстрована петиція, яка вимагала закрити EasyPay через здійснення платежів, пов’язаних з наркотрафіком.
І хоча петиція тоді не набрала відповідної кількості голосів, деякі наполегливі журналісти пішли ще далі та проаналізували Реєстр судових рішень. Виявилось, що у справах про торгівлю наркотиками система EasyPay згадувалася найчастіше – з 480 вироків у 113 випадках платежі здійснювались через EasyPay. Це також часто зустрічається в новинах про затримання наркоторговців. Далеко за інформацією навіть ходити не потрібно було. Варто лише вбити в пошукову систему Google слово EasyPay, і вона відразу знаходить подібну інформацію.
Хто ж покровительствує Авраменкам?
Читайте по темі: В Одесі лунають повторні вибухи
За інформацією від того ж Джокера, ТОВ "ІЗІ Софт", імовірно, забезпечує прикриття в НБУ для продажу наркотиків та використання дроп-карт через EasyPay.
що належить братам Авраменкам, Олексію та Антону, Сергій Савчук, керівник Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ Національного банку. Так от Авраменки, що мають сумнівну репутацію та значні борги, із Сергієм Савчуком знайомі ще з часів студентства.
Ймовірно, саме завдяки Савчуку отримало ліцензію на проведення фінансових операцій ТОВ "Фінансова компанія Контрактовий дім", що забезпечує роботу EasyPay, власниками якої також є Антон та Олексій Авраменки.
Інакше виникають запитання, яким чином компанія могла отримати таку ліцензію. Нагадаємо, що батько Авраменків Володимир свого часу був власником збанкрутілого банку "Траст", причому від НБУ отримав, як кажуть, "чорну мітку". Мовою банкірів так називають не бездоганну ділову репутацію.
Є також інформація з відкритих джерел, що, ймовірно, допомогла в цьому питанні і директорка департаменту платіжних систем НБУ Наталія Лапко. А її син Олександр Лапко працював свого часу посаді CTO EasyPay Group.
Чи безпечний сервіс EasyPay та неприємний слід квазіреспублік
Тож, якщо у справі з банком "Траст" можна сказати, що діти за батьків не відповідають, то інформація про діяльність в окупованій частині Донецької області компанії "АВК", бенефіціаром якої був Авраменко-старший, щонайменше насторожує.
Хоча "АВК" нібито і припинила роботу у 2015 році, проте вже у 2017-му її продукцію раптово виявили в магазинах "ДНР" і "ЛНР", а саму її було зареєстровано в "податкових органах" цих так званих республік як великого "платника податків". Щоправда, тоді справа чомусь швидко зам’ялася. А на сьогодні компанія перебуває у стані припинення, та виконується по ній процедура банкрутства уже протягом 8 років.
То що ж так може напружувати у платіжній системі? EasyPay проводить платежі державних структур по програмі "Держава в смартфоні", також має сервіс з оплати проїзду в комунальному транспорті кількох великих міст, приймає комунальні платежі та оплату послуг ЦНАПів і Сервісних центрів МВС. Тобто обслуговує близько 20 млн українців. Уявляємо, скільки даних про кожного користувача може отримати і зберігати система. Так от, враховуючи усе вищесказане, за долю цієї інформації стає дещо тривожно, але висновки для кожного – свої.
Читайте по темі:
Распечатать