Пошук по сайту:

18 янв 2025 г. 10:49:58

Залучені на війну в’язні стали проблемою для РФ, — Bloomberg

Залучені на війну в’язні стали проблемою для РФ, — Bloomberg
Залучені на війну в’язні стали проблемою для РФ, — Bloomberg
Після 24 лютого 2022 року кількість убивств і сексуальних злочинів у Росії, особливо проти дітей, за останні два роки не зменшилася. Порівняно з довоєнним періодом цей показник зріс на 62%.

Росія відправила так багато чоловіків на війну, що рівень злочинності в країні значно впав незабаром після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Однак відносно позитивна статистика зберігалася недовго — після повернення військовослужбовців, зокрема з кримінальним минулим, у РФ спостерігається сплеск злочинів. Про це йдеться в матеріалі агентства Bloomberg.

За даними Верховного суду Росії, кількість злочинів, скоєних військовослужбовцями і не пов’язаних із війною, минулого року зросла більш ніж на 20%. Попри те, що загальна кількість таких випадків поки що невелика і багато військовослужбовців, які повернулися, не скоюють правопорушень, різко збільшилася кількість насильницьких злочинів, крадіжок і злочинів, пов’язаних із наркотиками.

Ці дані не включають злочини, скоєні десятками тисяч засуджених, звільнених із в’язниць для участі у війні за програмою, розробленою покійним лідером ПВК "Вагнер" Євгеном Пригожиним. Ті, хто пережив шість місяців на фронті, могли отримати помилування від президента Володимира Путіна і повернутися в Росію вільними людьми.

У чому ж причина сплеску насильства в РФ? Соціологи давно відзначають, що після закінчення військових конфліктів часто спостерігається зростання злочинності. Дослідники розглядають безліч можливих причин цього — від соціальних потрясінь до травм, отриманих солдатами, і Росія, як країна, що воює, не стала винятком.

"У в’язниці з ними поводяться як із нікчемами, а на фронті все стає ще гірше. Досвід, з яким вони повертаються, — це травма, яка проявлятиметься десятиліттями", — пояснив соціолог із Казані Іскендер Ясавєєв.

Читайте по темі: Росіяни розсилатимуть мешканцям ТОТ електронні повістки, - ЦНС

Лепта Пригожина

Хоча кількість нетяжких злочинів знизилася, кількість убивств і сексуальних злочинів, особливо проти дітей, за останні два роки не зменшилася. Згідно з підрахунками Bloomberg, кількість розпусних дій щодо неповнолітніх зросла на 62% порівняно з довоєнним періодом.

Крім того, повернення з фронту "вагнерівців" стало шоком для жителів російських міст і сіл, які виявили серед них людей, що, як вони думали, відбували тривалі тюремні терміни. Як неодноразово з’ясовувалося, серед помилуваних були люди, засуджені за вбивства і навіть канібалізм.

Новий закон і дезертири

Спочатку в Кремлі говорили про "спокуту кров’ю" для тих засуджених, які провели на фронті шість місяців. Однак у березні від цієї практики керівництво відмовилося, і тепер ув’язнені, які підписали контракт із Міноборони РФ, змушені залишатися на передовій до закінчення так званої "СВО".

Проте вони повертаються і часто стають дезертирами. Як результат, кількість злочинів за участю військових, за даними Верховного суду РФ, 2023 року порівняно з 2021 роком збільшилася вчетверо — до 4409.

У матеріалі також наводять загальну кількість ув’язнених, яких було відправлено в Україну. За оцінками організації із захисту прав ув’язнених "Росія за ґратами", загалом на український фронт потрапило близько 175 000 колишніх ув’язнених із РФ. І їхнє повернення тільки погіршить ситуацію зі злочинністю в Росії.

"Як і будь-який інший ветеран, вони, найімовірніше, страждають на посттравматичний стресовий розлад. Це пов’язано з попереднім досвідом тюремного ув’язнення, і все це в сукупності може призвести до труднощів з інтеграцією в суспільство", — пояснила соціологиня Анна Кулешова.


Распечатать